Bosna Hersek, Kosova ve Arnavutluk’tan Lavrov’un iddiasına yalanlama

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Arnavutluk, Bosna Hersek ve Kosova’dan paralı askerlerin Ukrayna adına savaşmak için bölgeye gittiği iddiası bölge ülkeleri tarafından yalanlandı.

Lavrov’un Müslüman militanların Donbass’a gönderildiğine ilişkin imalarına konu olan üç ülkenin yetkilileri de iddiaya cevap verdi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani’nin kabine şefi Blerim Vela, Lavrov’un açıklamalarını “yalan haber” olarak değerlendirdi. Twitter’daki açıklamasında Lavrov’u dezenformasyon yaymakla suçlayan Vela, “Kosova özgürlük ve demokrasinin müdafaasında müttefikleri ve Ukrayna’nın yanındadır” diye yazdı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Kosova Dışişleri Bakanlığı da Lavrov’un iddialarının gerçeği yansıtmadığı açıklamasında bulundu. 

Balkan Insight’ın haberine göre Arnavutluk’ta iktidar partisi milletvekillerinden Pandeli Majko da Lavrov’un açıklamalarının ilk kez ortaya atılan bir iddia olduğunu söyledi.

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic ise Lavrov’un açıklamalarıyla ilgili Rusya’nın Saraybosna Büyükelçiliği’nden bilgi talebinde bulunacaklarını açıkladı. Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı da Bosna Hersek’ten Ukrayna güçleri adına savaşmak için bu ülkeye giden vatandaşların olduğuna dair bir bilgi bulunmadığı açıklaması yapıldı.

Vucic: “Lavrov her şeyi biliyor”

İddiaları değerlendiren Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise bazı büyük liderlerin gelişmelerden genel olarak haberdar olduklarını fakat Lavrov’un “her şeyi bildiğini” iddia etti.

Önümüzdeki günlerde Rusya’nın Güvenlik Kurulu Sekreteri Nikolay Patruşev’in Belgrad’a geleceğini söyleyen Vucic, kendisinden Bosna ve Kosova’dan Ukrayna’ya gidenler hakkında bilgi talep edeceklerini açıkladı.

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik ise Lavrov’un iddialarının doğrulanması halinde gerekli yasal tedbirlerin alınacağını söyledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

AB ülkelerinin dışişleri bakanları Rusya-Ukrayna krizi için toplandı

Read Next

Ukrayna: Rus birliklerinin geri çekildiğini veya sayılarında azalma görmüyoruz