Bosna Hersek Federasyonu’nda kritik gün

Bosna Hersek dahilindeki iki entiteden biri olan Bosna Hersek Federasyonu’nda (FBiH) hükümet kurulması için Yüksek Temsilci Christian Schmidt tarafından belirlenen müddet bugün doluyor. 

Ulusal düzeydeki hükümet koalisyonunu oluşturan partiler, yeni FBiH hükümeti üzerinde uzlaşma sağlarken hükümet, entitenin iki başkan yardımcısından biri olan Refik Lendo’nun vetosu nedeniyle kurulamıyor.

Sosyal Demokrat Parti’den (SDP) FBiH Başkan Yardımcısı Igor Stojanovic, parti başkanlığının yaptığı toplantı sonrasında yeni hükümeti destekleme konusunda ikna olurken Demokratik Eylem Partili (SDA) Başkan Yardımcısı Lendo’nun muhalefeti sürüyor.

Refik Lendo, seçimlerde en fazla oy alan SDA’nın hükümette yer alması gerektiğini savunarak SDA’nın da yer aldığı bir koalisyon formülü talep ediyor.

İzetbegovic: “Eşim Sebija’nın işe karıştırılması nedeniyle çok daha inatçıyım”

FBiH entitesinde hükümet kurma sürecinde 5 Nisan’da Başbakan Fadil Novaliç’in solunum cihazları davasında dört yıl hapse mahkum edilmesi ve Saraybosna Üniversitesi Senatosunun (UNSA), SDA Başkanı Bakir İzetbegovic’in eşi Sebija İzetbegovic’in diploma ve unvanını iptal etmesi gibi çalkantılı gelişmeler yaşandı.

SDA lideri İzetbegovic, Lendo’nun Entite Başkanı Lidija Bradara’nın teklif ettiği hükümete onay vermesinin söz konusu dahi olmadığını söyledi.

İzetbegoviç, eşi Sebija’nın akademik unvanının elinden alınması ve istihbarat ve güvenlik ajansı OSA’nın eski şefi Osman Mehmedagiç’in ABD yaptırımalarına maruz bırakılması nedeniyle, yeni FBiH hükümeti konusunda “çok daha inatçı bir tutuma sahip olduğunu” söyledi.

FBiH hükümetinin bugün de kurulamaması halinde Bosna Hersek Yüksek Temsilcisinin sürecin önündeki engelleri kaldırma yolunda bir adım atıp atmayacağı belirsizliğini koruyor.

Bosna Hersek Federasyonu (FBiH) entitesindeki mevcut hükümet, 2014 yılındaki seçimin ardından 2015 yılında göreve gelmiş ve 2018’deki seçimlerden sonra geçici hükümet statüsüne düşmüştü.

Balkan News

Read Previous

Borrel: Kosova ve Sırbistan kayıp kişiler konusunda anlaşmaya vardı

Read Next

Kosova’nın e-devlet stratejisi tanıtıldı