Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Turkovic, Üsküp’te mevkidaşıyla görüştü

Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic, başkent Üsküp’te Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ne çalışma ziyaretinde bulunan Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic ile bugün bir görüşme gerçekleştirdi.

İki bakanın görüşmesinde, bu yıl diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yılını dolduran Kuzey Makedonya ile Bosna-Hersek arasında gelişen ilişki ve işbirliği dinamiklerinden karşılıklı memnuniyet dile getirildi.

Çok iyi siyasi ilişkilerin gerisinde kalan ekonomik alışveriş başta olmak üzere sektörel işbirliğini yoğunlaştırma isteği belirtildi.

Osmani, Bosna-Hersek’i AB üyeliğine aday statüsü verdiği için kutlayarak, bunun bölgenin Avrupa’daki geleceğini tamamlama bağlamında olumlu bir sinyal olduğunu vurguladı.

Osmani, Bakan Turković’e Kuzey Makedonya’nın AGİT dönem başkanlığının önceliklerini tanıttı.

Ayrıca, enerji krizi, bölgenin istikrarını ve güvenliğini sağlama gibi modern zorluklara daha yeterli yanıt verilmesini sağlayacak olan gelişmiş koordinasyon ihtiyacı ele alındı.

Read Previous

Akaryakıt fiyatlarına zam

Read Next

“Sırbistan Sancak Toplumunun İç Barışa İhtiyacı Var”