Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Konakovic: “Güvenlik garantisi aldık”

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic, ABD ve Avrupalı yetkililerden Bosna Hersek’in güvenliğinin sağlanacağı konusunda garanti aldıklarını söyledi. 

Bosna Hersek Devlet Radyosuna konuşan Konakovic, Batılı liderlerden AB’nin Bosna Hersek’teki askeri misyonu EUFOR’un görev süresinin uzatılmasının Rusya tarafından engellenmesi durumunda, ülkeye NATO güçlerinin konuşlandırılacağı konusunda garanti aldıklarını söyledi. 

NATO yetkililerinin aralık ayında Saraybosna’da önemli görüşmeler gerçekleştireceklerini haber veren Bosna Hersek’in diplomasi şefi, “Amerika Birleşik Devletleri temsilcileriyle daha önceki görüşmelerimizde ve üst düzey Avrupa yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde NATO’nun Bosna-Hersek’in güvenliğiyle ilgilenmeye devam ettiği konusunda garantiler aldık. Bu, ülkemizde sorunlar yaratmayı düşünen güçleri caydırmak için çok önemli” dedi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in gelecek ayın başında Bosna Hersek’i ziyaret etme planlarına da değinen Konakovic, Bosna Hersek’in AB’ye katılım müzakerelerine başlaması halinde AB fonlarına erişim hakkı olacağını ve bunun da yıl sonuna kadar gerçekleşmesini umduklarını söyledi. 

Balkan News

Read Previous

Amir Mustafa: “Atatürk Parkı” projesi, Üsküp halkına hayırlı olsun

Read Next

Dodik: “Rusya stratejik partner”