“Bosna Hersek devleti için yeni bir zafer”

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi, parlamenterleri devlete ait bazı stratejik yetkilerin Sırp Cumhuriyeti entitesine taşınmasına ilişkin tartışmalı kararların iptal edildiğine ilişkin olarak bilgilendirdi.

Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi tarafından geçtiğimiz yılın sonunda kabul edilen kararlar, Sırp Cumhuriyeti entitesinin kendisine ait bir ordu kurması, Bosna Hersek’in dolaylı vergilendirme sisteminden çıkması ve kendine ait bir Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu oluşturmasını öngörüyordu.

Bosna Hersek parlamentosu üyeleri tarafından Sırp entitesinin kabul ettiği bu kararların Bosna Hersek devletine ait yetkilerle çatıştığı ve anayasaya aykırı olduğu yönündeki başvurusu, Anayasa Mahkemesi tarafından haklı bulundu.

Konuyu Twitter’da değerlendiren Bosna Hersek Temsilciler Meclisi Başkanı Denis Zvizdic, “Bosna Hersek Temsilciler Meclisinin 15 üyesinin başvurusuna ilişkin kararı an itibarıyla bana ulaştı. Anayasa Mahkemesi, Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisinin anayasal prensiplere ilişkin hükümlerini ve devlete ait adalet, vergilendirme ve savunma sahalarındaki yetkilerin Sırp Cumhuriyeti entitesine taşınması konusundaki önergelerini iptal etti. Bosna Hersek devleti adına bir zafer daha” diye yazdı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bulgaristan, savunma harcamalarını artırdı

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biden ile bu akşam veya yarın tekrar bir araya gelebiliriz