Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinden ayrılıkçı adımlara darbe

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi, ülke dahilindeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin taşınmaz mülkler üzerinde anayasal yetkiye sahip olmadığına hükmetti.

Anayasa Mahkemesi, Sırp Cumhuriyeti hükümeti tarafından geçirilen ve devlete ait taşınmaz mülkleri entite üzerine kaydeden yasayı yürürlükten kaldırdı.

Bugün gerçekleştirilen oturumda mahkeme, entitedeki taşınmaz mülklerin işletilmesinin Sırp Cumhuriyeti hükümetinin yetkisinde olmakla beraber, bu mülklerin Bosna Hersek devletine ait olduğu yönündeki önceki kararları onadı.

Sırp Cumhuriyeti hükümeti, 10 Şubat’ta entite meclisindeki oturumda entitedeki taşınmazların mülkiyetinin entiteye ait olduğuna ilişkin bir kanun kabul etmişti. Tartışmalı kanun 13 Nisan’da yürürlüğe girmeden bir gün önce Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, Anayasa Mahkemesi bu konuyu hükme bağlayana kadar yasayı askıya almıştı.

Tartışmalı yasa, İngiltere hükümetinin Bosnalı Sırp liderler Milorad Dodik ve Zeljka Cvijanovic aleyhinde yaptırım kararı almasında da etkili olmuştu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Yunanistan’da doğal gaz ve elektrik fiyatlarındaki artış odun fiyatlarına da yansıdı

Read Next

Ermenistan askerleri sınırdaki Azerbaycan mevzilerine ateş açtı