Arnavutluk ve Sırbistan, Avrupa Birliği üyelerinin Kovid-19 salgını nedeniyle seyahat kısıtlaması uygulamayabileceği ülkelerin bulunduğu listeden çıkarıldı.

Son güncelleme ile AB’nin seyahat kısıtlamalarından muaf tutulan güvenli ülkeler listesinde 12 ülke bulunuyor ve bu ülkeler arasında Bosna Hersek de yer alıyor.

AB Konseyi’nden yapılan son açıklamada seyahat kısıtlamalarından muaf tutulan ülkeler listesinden Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Brunei, Japonya ve Sırbistan çıkarıldı. Uruguay ise listeye eklenen tek ülke oldu.

Listedeki tek bölge ülkesi Bosna Hersek

Son güncellemeyle listede yer alan ülkeler Avustralya, Bosna Hersek, Kanada, Ürdün, Yeni Zelanda, Katar, Moldova, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Kore, Ukrayna ve Uruguay oldu.

AB’nin listesi, üye ülkeler için tavsiye niteliği taşıyor ve bağlayıcılığı bulunmuyor. Listedeki ülkelerden AB’ye turistik seyahatlere izin verilebilirken, yolculara test ve karantina gibi bazı tedbirler uygulanabiliyor. Listede yer almayan ülkelere AB ülkelerinin seyahat kısıtlamaları devam ediyor.

AB, geçen yıl martta salgının yayılmasını engellemek için 27 üye ülkenin yanı sıra Schengen bölgesinin parçası olan İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’ye zorunlu olmayan seyahatlere kısıtlamalar getirilmesini kararlaştırmıştı.

Kaynak: AA / Balkan News

Önceki Haber

Kosova’da uygulanan aşı miktarı 1 milyona ulaştı

Sonraki Haber

Pendarovski, Yunanistan’ı ziyaret edecek ilk K. Makedonya Cumhurbaşkanı olacak