Borut Pahor: Bosna Hersek en kısa sürede AB’ye katılmalı

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Dnevni Avaz’a yaptığı açıklamada, Seçim Yasası reformunun şu anda Avrupa’nın geleceği ve Bosna Hersek’in işlevselliği için çok büyük önem taşıdığını söyledi.

Pahor, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığına, Batı Balkanlar’daki çatışmanın tırmanma olasılığına ve her şeyden önce bölgenin istikrarına da değindi.

Pahor, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik sebepsiz ve haksız saldırganlığı, bölgede çatışmaların tırmanma olasılığını doğrudan artırdı, ancak bunlar kaçınılmaz değil. Bölgedeki tüm siyasilerin Batı Balkan halkları ve devletleri arasındaki güvensizliği derinleştirecek açıklama ve eylemlerden kaçınması artık çok önemli.“ dedi.

Pahor’a göre, Bosna Hersek söz konusu olduğunda birincil çözümlerden biri, Avrupa Birliği’ne en kısa sürede katılmak.

Pahor, gerçekleşen Münih Güvenlik Konferansı’nda, Bosna Hersek’in Avrupa Birliği’ne katılımı için sözde hızlı yolu önerdiğini söyledi.

Ukrayna’daki ihtilafların Balkanlar’a taşınmasının ne kadar mümkün olduğu sorulduğunda Pahor, “artık en önemli şeyin barış ve güvenliği sağlamak olduğunu” vurguladı.

Pahor, Ukrayna’daki savaşın modası geçmiş bir jeopolitik zihniyeti canlandırdığını söyledi ve şu sözleri ekledi, “Ancak Bosna Hersek özel bir durum. Bosna Hersek için Avrupa perspektifine bağlı siyasi liderlerin “Bosna’nın Dostları” adında bir gurup kurması fikrini savunuyorum. Bu şekilde Bosna’yı işlevsel bir devlet haline getirecek bir çözüm bulmak için Bosna Hersek makamları ve üç halkla birlikte çalışabiliriz. Bu çok önemli. Bosna bir devlet fakat işlevsel bir devlet değil.“

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Zelenskiy, Putin ile müzakereye hazır olduğunu belirtti

Read Next

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Duga Poljana – Pozega otoyolu inşaatını başlattı