Borrell: Sırp Belediyeler Birliğinin kurulması için önemli bir adım atıldı

Avrupa Birliği Dış Politika Şefi Josep Borrell, Kosova ve Sırbistan yetkililerinin Sırp Belediyeler Birliği’nin kurulması için önemli ve sembolik bir adım attıklarını söyledi.

Avrupa Birliği Dış Politika Şefi Josep Borrell, diyalog kapdamında Brüksel’de AB arabuluculuğunda gerçekleşen Kurti-Vuçiç görüşmesi ardından açıklamalarda bulundu.

Borrell, Sırp Belediyeler Birliği’nin tüzük taslağı konusunda bir anlaşmaya varılmamasına rağmen, Başbakan Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in birliğin kurulması yönünde önemli bir adım attıklarını söyledi.

Sırp Belediyeler Birliği konusunda Kosova ve Sırbistan arasında farklılıklar olduğunu belirten Borrell, “Taraflar, Sırp Çoğunluğa sahip Belediyeler Birliği’nin kurulması yolunda önemli ve sembolik bir adım attı. Bu anlaşma 10 yıl önce yapıldı. Bugün ilk taslak, taraflara sunuldu, ancak bu nihai taslak değil. Kurti, Kosova’daki Sırp toplumunun korunmasına ilişkin görüşlerini bildirdi. Sırp Çoğunluğa Sahip Belediyeler Birliği konusunda taraflar arasında görüş farklılıkları mevcurt. Her iki taraf da müzakerelerde yapıcı ve uzlaşmaya hazır olmalıdır. Süreç, geçmiş anlaşmalar tarafından yönlendirilmelidir” dedi.

Kosovaport

Read Previous

Sırbistan’da 7. sınıf öğrencisi okulda silahlı saldırı düzenledi: 1 ölü, 5 yaralı

Read Next

Arnavutluk turizmde yükseliyor, ziyaretçi sayısı artıyor