Angela Merkel – Boyko Borisov

Bulgaristan’ın eski başbakanı ve GERB Partisi Başkanı Boyko Borisov, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’yı desteklemesi için Bulgar azınlığın Anayasa’da yer alması gerektiğini söyledi.

GERB Partisi Başkanı Boyko Borisov, Kuzey Makedonya’daki Bulgar derneklerinin temsilcileriyle Sofya’da yaptığı görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, söz konusu derneklerin kendisine “bu ülkede kendilerini yokmuş gibi hissediyorlar” şikayetinde bulunduğunu söyledi.

Borisov, “Hükümet veya muhalefet olarak desteğimizin Bulgar azınlığın tanınmasına bağlı olduğunu biliyorlar. Bu konuda Edi Rama ile anlayış buldum, Zoran Zaev’den de aynısını bekliyorum. Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’un Avrupa Birliği’nde olması Bulgaristan için son derece önemlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Borisov, Bulgaristan’daki siyasi durumla ilgili olarak, ülkenin son aylarda uluslararası izolasyona düştüğünü ve demokratik devletlerin “zayıf diplomasi ile alay ettiğini” söyledi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev dün Kuzey Makedonya’daki çok sayıda Bulgar derneğinin temsilcilerini kabul etti ve toplantıda Makedon Bulgarları ile işbirliği olmadan Sofya’nın haklarını yeterince koruyamayacağına dikkat çekti.

Radev, Bulgaristan ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti arasındaki İyi Komşuluk Anlaşması’nın Sofya’nın Makedon Bulgarlarının haklarını savunma hakkına sahip olduğunu belirttiğini hatırlattı.

Önceki Haber

K. Makedonya’da toplamda 1 milyon 600 bin doz aşı verildi

Sonraki Haber

Türkiye Cumhuriyeti 98 yaşında