Borell: Kuzey Makedonya’nın ilerlemesini ne kadar takdir ettiğimizi göstermek için buradayız

Avrupa Birliği (AB)  Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Kuzey Makedonya’nın ilerlemesini ne kadar takdir ettiğimizi göstermek için buradayız.” dedi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borell bugün Üsküp’ten yaptığı açıklamada, Kuzey Makedonya’nın ve vatandaşlarının geleceğinin Avrupa Birliği’nde olduğunu ve ancak birlikte zorlukların üstesinden gelmek için güçlü olabileceğimizi söyledi.

İstikrar ve Ortaklık Konseyi toplantılarının şimdiye kadar Lüksemburg’da yapıldığını söyleyen Borell, “Bugün ilk kez Üsküp’te İstikrar ve Ortaklık Konseyi’ni düzenledik çünkü sizin de dediğiniz gibi Kuzey Makedonya’nın kaydettiği ilerlemeyi ne kadar takdir ettiğimizi göstermek istedik. Bu, AB’nin size yaklaştığının açık bir işareti ve size Batı Balkanların gelecekte jeopolitik boyutumuzun önemli bir parçası olduğunu ve olmaya devam edeceğini gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa’nın Genişleme Büyükelçisi Oliver Varhelyi de devletin reform çalışmalarını yavaşlatmasının değil, hızlandırmasının önemli olduğunu vurguladı.

Ülkenin AB’ye katılımı için çalışmaların hızlandırıldığını açıklayan Varhelyi, “Hem Hükümetin hem de Parlamentonun reform çalışmalarına hız vermesi gerektiğini” vurguladı. Vatandaşlardan destek istedi çünkü dediği gibi Avrupa’nın bu tür desteklere ihtiyacı var.” diye konuştu.

Read Previous

Yunanistan’ın geri ittiği 56 kaçak göçmen kurtarıldı

Read Next

Avrupa Birliği, Türkiye’de depremlerden etkilenen bölgelere yardımlarını sürdürecek