Bölgeden siyasiler, Ankara’da buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden genel başkan seçildiği AK Parti 4. Olağanüstü Büyük Kongresine bölgeden çok sayıda siyasetçi katıldı. 

Cumartesi günü Ankara’daki kongreye Kuzey Makedonya’dan Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas ve Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Sırbistan’dan Boşnak siyasetçiler olan Turizm ve Gençlik Bakanı Husein Memic ile Sırbistan Parlamentosu milletvekili Usame Zukorlic, SDA Sancak Başkanı Suleyman Uglyanin, Karadağ’dan Boşnak Partisi Genel Sekreteri Hamza Dacic ve Bosna Hersek’ten ise Sırp lider Millorad Dodik ile Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Sırp Üyesi Zeljka Cviyanovic katıldı. Kongreye Bosna Hersek Demokratik Eylem Partisi’ni (SDA) temsilen ise SDA Başkanı Bakir İzetbegovic adına Yönetim Kurulu Başkanı Jasmina Biscevic-Tokic katıldı. 

Ziyaret sırasında Erdoğan’la görüşen Dodik, Erdoğan’ın Bosna Hersek’e geleceğini duyurdu. Türkiye gibi güçlü bir devleti temsil edenlerle buluşmanın her zaman için iyi bir şey olduğunu vurgulayan Dodik, “Erdoğan, Türkiye’yi bağımsız bir şekilde idare ediyor ve kendisi dünya çapında önemli bir devlet adamı” dedi. 

Erdoğan’ın Bosna Hersek’in yabancılar değil ülkenin üç kurucu halkı tarafından idare edilmesi gerektiğini savunduğunu ve bu şekilde Bosna Hersek’te sempati kazandığını ifade eden Sırp lider, “Yabancılar iyi bir şey getiremez. Her şey bizim kendi içimizdeki uzlaşıya bağlı. Erdoğan’ın yaklaşımı bu şekilde. Kendisi halkları bölmüyor ve uzlaşı bulunmasını talep ediyor” dedi.
Kaynak: Balkan News

Read Previous

Hava yolu şirketleri, İsrail uçuşlarını askıya alıyor

Read Next

İngiliz askerlerinden oluşan ilave birlik Kosova’da