Bölgede satın alım gücü en düşük ülkeler Bosna Hersek ve Arnavutluk

2020 yılı Satınalma Gücü Paritesi’ne göre Bosna Hersek’te kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) endeks değeri 33 oldu. Bölgede Bosna Hersek’in gerisinde yer alan tek ülke ise Arnavutluk oldu.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan Satın Alma Gücü Paritesi’ne (SPG) göre kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla endeksi 2020 yılı sonuçlarına göre 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ortalaması 100 iken, bu değer Bosna Hersek’te 33, Sırbistan’da 43, Arnavutluk’ta 30, Kuzey Makedonya’da 38, Karadağ’da 45, Hırvatistan’da 64 ve Slovenya’da 89 oldu. Kosova’ya ilişkin veri paylaşılmazken Türkiye’nin endeks değeri ise 62 oldu.

Kıyaslamalı veriler, 27 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeyi, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk), 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) ve Birleşik Krallık’ı kapsadı.

Karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke arasında SGP’ye göre kişi başına GSYH endeksi en yüksek ülke 263 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 30 ile Arnavutluk oldu.

Avrupa Birliği üyeleri arasında yaşam standardı en düşük ülkeler ise sırasıyla Hırvatistan ve Bulgaristan oldu.

Kaynak: Balkan News / Ajanslar

Read Previous

NATO, Kosova- Sırbistan diyaloğunu desteklemeye devam edecek

Read Next

Bosna Savaşı’nda savaş suçu işledikleri gerekçesiyle 8 kişi gözaltına alındı