Bölge liderleri Belgrad’daki yenilenebilir enerji zirvesinde buluştu

Sırbistan’ın başkenti Belgrad bugün Açık Balkan liderlerinin katıldığı bir enerji krizi ve yenilenebilir enerji yatırımları toplantısına ev sahipliği yaptı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in ev sahipliğindeki Norveç-Batı Balkanlar İş Konferansı’na Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Karadağ Başbakanı Dritan Abazovic ve Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Zoran Tegeltija katıldı.

Vucic: “Geleceği ancak birlikte güvence altına alabiliriz”

Toplantının ardından Vucic, ülkelerin bölgesel ortak pazar oluşturmaya doğru ilerlediğini ve geleceğin ancak birlikte hareket ederek güvence altına alınabileceğini söyledi. “Kimimizin kış döneminde, kimimizin da yaz döneminde ihtiyaç fazlası elektriği var. Kimimizin falzadan doğalgaz kapasitesi varken kimimiz doğalgaz boru hattını daha yeni inşa ediyor. Birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz çünkü herkesin her şeye sahip olma imkanı yok” diye konuştu.

Toplantıda Norveçli yatırımcılarla görüştüklerini ifade eden Vucic, yatırımlar için Sırbistan’ı enerji alanında büyük ve zorlu reformlar beklediğini söyledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Konyaspor, Bosna Hersek ekibi Zeljeznicar’la dostluk maçı yapacak

Read Next

Hırvatistan’da Vukovar katliamının kurbanları anılıyor