Boçvarski: Koridor 8’in yapılmasıyla bölgede kaçınılmaz ulaşım güzergahı haline geliyoruz

Kuzey Makedonya Ulaştırma Bakanı ve Haberleşme Bakanı Blagoy Boçvarski, ülkede Koridor 8 Otoyolu’nun yapılmasıyla bölgede kaçınılmaz ulaşım güzergahı haline geldiklerini söyledi.

Ulaştırma Bakanı ve Haberleşme Bakanı Blagoy Boçvarski, bugün, Ulaştırma Topluluğu Sekreterliği ve CEFTA tarafından düzenlenen Batı Balkan ülkeleri arasındaki bağlantıya adanmış bakanlar konferansına katılmak üzere Karadağ’a bir çalışma ziyaretinde bulunuyor.

Konferans çerçevesinde Bakan Boçvarski, Avrupa Komisyonu’nun “Trans-Avrupa ulaşım ağının gösterge niteliğindeki haritalarına ilişkin Avrupa Birliği ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti arasında Yüksek Düzeyli Mutabakat” Kararının Eki’ni imzaladı ve böylece Koridor 8, Avrupa Birliği’nin Trans-Avrupa ulaşım ağlarının genişletilmesi çerçevesinde, Batı Balkanlar’ın ana koridorları haritasının bir parçası haline geliyor.

Bakan Boçvarski, dinleyicilere hitaben yaptığı açıklamada, uygulanmakta olan projelere özel vurgu yaparak bölgesel bağlantının önemini vurguladı.

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yapılan duyuruda da belirtildiği gibi, Koridor 8’in doğu-batı ekseni boyunca geliştirilmesinin, bölgenin bölgesel bağlantı ve istikrarı geliştirmesine yardımcı olacak gerekli bir ekonomik ve siyasi araç olduğunu sözlerine ekledi.

Read Previous

Kosova Savunma Bakanı Mehaj, Büyükelçi Angılı ile görüştü

Read Next

K. Makedonya’daki Türkiye vatandaşlarının ikinci tur oylama günleri belli oldu