BM’de Schmidt’e ağır eleştiri

Bosna Hersek’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Sven Alkalaj, BM Güvenlik Konseyinde Bosna Hersek’in tartışıldığı oturumda Yüksek Temsilci Christian Schmidt’e ağır eleştiriler getirdi.

Alkalaj, Schmidt’in dayatma yoluyla yasalaştırdığı seçim yasasının Dayton Barış Anlaşması’nın 10. ekine aykırı olduğunu ve ülkeyi istikrarsızlaştırdığını savundu.

Alkalaj, “Bosna Hersek anayasadaki tanımıyla demokratik, hukukun egemen olduğu ve seçimlerin özgür ve demokratik yapıldığı bir ülkedir. Yüksek Temsilci, seçimlerin hemen ardından seçim yasasında değişiklikler dayatarak bu prensibi ihlal etti. Kendisi ayrıca Bosna Hersek’teki tüm seçmenleri kandırmış oldu çünkü yeni seçim kanunları hakkında bilgi sahibi olanlar farklı şekilde oy kullanabilirdi” diye konuştu.

Bazı etnik azınlık üyelerinin seçilebilmesi için faktör çarpanının örneğin 0,5, ülkenin güney bölgesindeki bir vatandaş için ise 1,5 olduğuna dikkat çeken Alkalaj, Schmidt’in yeni uygulamasının belirli etnik grubun temsilcilerinin daha kolay seçilmesini sağlayan apaçık bir etnik ayrımcılık olduğunu ifade etti.

Schmidt’in bu değişiklikleri Hırvatistan ile iş birliği içerisinde yaptığını ifade eden Alkalaj, bunu Hırvatistan hükümetinin de itiraf ettiğine dikkat çekti. 

Alkalaj’ın açıklamaları, Bosna Hersek’teki Hırvat partilerini aynı çatı altında toplayan Hırvat Ulusal Meclisinin (HNS) tepkisine neden oldu. HNS, Yahudi kökenli Bosnalı diplomat Alkalaj’ı Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Hırvat üyesi Zeljko Komsic’in “kuklası” olmakla suçladı.  

BM Güvenlik Konseyi, dünkü oturumunda Bosna Hersek’teki AB barış gücü misyonu EUFOR’un görev süresini uzatma kararı aldı. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bulgaristan Meclisi, Ukrayna’ya silah ve askeri yardım gönderme kararı aldı

Read Next

Rusya ve Ukrayna arasında savaşta esir düşen askerlerin değişimi yapıldı