ABD’li Bloomberg haber sitesi Doğu Akdeniz’de  Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan gerilime yer verdi. 

İki ülke arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilim son dönemde artarken, ABD’nin en önemli medya organı Bloomberg, Doğu Akdeniz’de yaşanan durumu analiz etti.  Bloomberg’in haberinde, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ulusunun çıkarlarını bölgesel bir güç olarak savunabilecek bir donanma inşa ediyor” ifadeleri yer aldı.

Bloomberg’in analizinde yerli üretim vurgusu

Bloomberg, analizinde yerli üretime  dikkat çekerek bu konuda “Yerli imkanlarla yurt içinde üretilen yeni gemiler ve denizaltılarla güçlendirilen donanma, Erdoğan’ın diğer kıyı devletlerini şaşırtan ve alarma geçiren bir başarı ile yurt dışına güç göndermesine yardımcı oldu” ifadelerine yer verilen  haberde, “Daha büyük firkateynler boru hattında ve önümüzdeki yıl 27 bin tonluk hafif uçak gemisinin teslim edilmesi bekleniyor” denildi.

Batılı tedarikçiler Türkiye’yi rakip görüyor

Savaş gemilerinden helikopterlere, silahlı insansız hava araçlarına kadar yerli silah endüstrisinin daha da genişlediğini belirtilen yazıda, Türk yetkililerin ‘stratejik bağımsızlık’ dedikleri olguyla artık batılı tedarikçiler tarafından ortaktan çok rakip olarak görülmeye başlandığı belirtildi.

Türkiye’nin donanması daha ağır basacak

Yazıda, ayrıca iki donanmanın durumuna değinilerek, Türkiye’nin daha ağır basan taraf olduğu belirtilmektedir. Konu hakkında haberde “Türk donanma filoları da artık düzenli olarak gaz arayan sismik araştırma gemilerine eşlik ediyor. Mevcut inşaat planlarına göre, Türkiye’nin donanması yakında, uzun süredir daha güçlü olduğu düşünülen birincil Yunan rakibinden daha ağır basacak” ifadelerine yer verildi.

Bloomberg  haberinde Türkiye ve Yunanistan’ın donanma gücünün karşılaştırıldığı ISS raporuna da yer verdi.

Milletgazetesi.gr

Önceki Haber

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, K. Makedonya heyeti ile görüştü

Sonraki Haber

Çinli aşı üreticisi, 3 bin çalışanı ve ailelerine Kovid-19 aşısı yapıldığını duyurdu