Amerike Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Başbakan Albin Kurti’ye bir mektup göndererek, iki ülkenin ortak hedeflerine ulaşılması için destek sunmaya hazır olduğunu kaydetti.

Kosova ve ABD arasındaki ilişkinin ortak demokratik değerlere dayandığını belirten Blinken, Kosova’nın Afgan göçmenlere kucak açması ile Kosova Güvenlik Gücü’nün ABD ordusuyla Kuveyt’te konuşlandırılmasıyla ülkenin küresel güvenliğe katkı sunduğunun altını çizdi.

Blinken, Başbakan Kurti’ye gönderdiği mektubunda, “Kosova’nın bir dostu ve ortağı olarak ABD, hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi, azınlık haklarının korunması, ekonomik büyümenin teşvik edilmesi, ekonomik büyümenin sağlanması da dahil olmak üzere, uzun zamandır ertelenen Kosova ile Sırbistan arasında karşılıklı tanımaya odaklanan anlaşmaya varılması için birlikte çalışmaya hazırız” ifadelerine yer verdi.

Kosova ve Sırbistan arasındaki diyalog sürecine de değinen Blinken, çözüm bulunmayan konuların varlığının, ABD ve Kosova’nın ortak hedefi olan Avrupa ve Avrupa-Atlantik kurumlarına üyelik ve tam entegrasyon önünde büyük bir engel olmaya devam ettiğini söyledi. Blinken, “AB arabuluculuğundaki diyaloğun Belgrad ile Priştine arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için en iyi çözüm olmaya devam ettiğine inanıyor ve bu amaçla AB ile yakın işbirliği yapıyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri, kişisel liderliğinizin ülkenizin önceki taahhütlerini destekleyerek, gerilimi artırabilecek eylemlerden veya söylemlerden kaçınarak ve gerekli odak, yaratıcılık ve aciliyetle müzakerelere devam ederek ivmeyi yeniden tesis edilmesini bekliyor.

Kosova’nın kuzeyindeki elektrik konusunda bir anlaşmaya varılmasına ve kayıp kişilerle ilgili ortak hedeflere ulaşılmasına dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Bu sorunların çözülmesi ve kısa vadede uzlaşmacı bir çözüme yol açması Kosova’nın çıkarınadır, böylece kapsamlı normalleşme yolunda daha fazla ilerleme için bir temel teşkil edebilirler” ifadelerini kullandı.

Kosovaport

Önceki Haber

“Batı Balkanlar Perspektifinde Türkiye-Sırbistan İlişkilerinin Stratejik Önemi”

Sonraki Haber

Yunanistan’a giriş yapmak isteyen iki düzensiz göçmen hayatını kaybetti