Bizim için Kosova Türkiye’nin gönül bağı olan ülkelerden biri

Türkiye Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Bizim için Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan gibidir. Biz Kosova’yı, bu anlamda Türkiye’nin gönül bağı olan ülkelerden birisi olarak görürüz.” dedi.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 23 Nisan Kosova Türkleri Bayramı resepsiyonu ve Prizen Başkonsolosluğu’nun bayrak çekme törenine katılmak üzere, 22 Nisan’da gittiği Kosova’da, ziyaretinin ilk günü, Piriştine’de, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi ve Meclis Başkanı Kadri Veseli ile ayrı ayrı bir araya geldi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restorasyonu tamamlanan türbe ve camileri ziyaret eden Kurtulmuş, dana sonra Kosova Başbakanı İsa Mustafa ile ikili görüşmede bulundu.

Kosova Başbakanlığı’nı ziyaretinin ardından açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, Başbakan Mustafa ile Türkiye ve Kosova arasındaki ilişkinin geldiği noktayı ve bundan sonraki ortak projelerin neler olabileceğinin ele alındığını belirterek, sadece TİKA’nın Kosova’da 600’e yakın projesinin bulunduğuna vurgu yaptı. Kurtulmuş, bu projelerin Türkiye’nin, Kosovalıların meselelerine yakınen sahip çıktığını ifade ettiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Yıkılmış, harap olmuş, ortadan kalkmış, silinmeye yüz tutmuş olan bu kültürel mirasımızı bir taraftan da canlandırıyoruz. Hem ecdadın izini sürüyoruz hem de buradaki dostlarımız, Kosova’daki Arnavut ve Türk kardeşlerimizle birlikte onların ekonomik kalkınmasına verdiğimiz desteklerle de bir ortak gelecek inşa ediyoruz. Türkiye’nin gücü arttıkça, içeride güçlü, dirliğini, birliğini sağlamış, ekonomik-siyasi istikrarını sağlamış, imkanlarını genişletmiş, bakış açısını kuvvetlendirmiş, kökü mazide olan bir ati peşinde koşan Türkiye oldukça inşallah Türkiye’nin Balkanlar’a, Orta Asya’ya, Arap dünyasına, Afrika’ya yaptığı hizmetler artacaktır. Türkiye her yerde var olacak.”

Kurtulmuş, Priştine programının ilk gününde Kosova Kurtuluş Ordusu’nun kurucularından biri olarak kabul edilen ve Kosova’nın bağımsızlık sembolü haline gelen Adem Yaşari ve ailesi için yaptırılan anıt mezarı da ziyaret etti.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Sırplara karşı verilen mücadelede Yaşari’nin kullandığı silahlar ile ailesine ait malzemeler ve resimlerin yer aldığı müzeyi gezdikten sonra da Yunus Emre Enstitüsünü ziyaret ederek, çalışmalarla ilgili brifing aldı.

Kurtulmuş, Kosova ziyaretinin ikinci gününde ise Lipyan’ın Yanova kasabasında TİKA tarafından restorasyonu ve çevre düzenlemesi tamamlanan Murat Bey Camisi ve Kültür Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

“Ayrılığımız uzun sürdü”

Komünizm döneminde, Kosova’da dinler üzerine çok büyük bir baskı kurulduğunu, camilerin, kiliselerin tarumar edildiğini ve insanların inançlarını yaşamalarının önüne geçildiğini anımsatan Kurtulmuş şunları söyledi:

“1912’de buradan ayrılan Osmanlı’nın torunları olan biz Türkler, biz kardeşleriniz, buradaki kardeşlerimizin yanına Arnavut, Türk, Boşnak, Hırvat ve bütün diğer etnik milletlerin yanına bir asır sonra tekrar geldik. Bu caminin onarılması, Yaşar Paşa Camisi’nin, Fatih Paşa Camisi’nin onarılması, Murat Bey Camisi ve buradaki kültür merkezinin ibadete açılması sadece eski kültürümüzü ihya etmenin, Allah’ın evlerini, mescitlerini imar etmenin ötesinde yıkılmış olan gönül köprülerimizi de yeniden ihya ve inşa etmenin bir çabasıdır. Burada tarihimizden kalan, ecdadımızın izlerinden kalan ne varsa Allah’ın izniyle hepsini onaracağız. Buradaki Müslüman toplulukların ve diğer grupların hangi talepleri varsa, Türkiye olarak bunları karşılayacağız. Camileri, hamamları, köprüleri onaracağız. Siz bizden neyi talep ediyorsanız biz Türkiye olarak buradayız. Ayrılığımız uzun sürdü. Bir asra yakın bir ayrılıktı. Şimdi Allah’ın izniyle kavuşmamız çok daha sıcak, çok daha canlı ve çok daha kalıcı olacaktır.”

Prizren Başkonsolosluğunda bayrak çekme töreni

Türkiye Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Kosova Başbakanı İsa Mustafa ile birlikte Prizren Başkonsolosluğunda bayrak çekme törenine de katıldı. Prizren’deki ilk ve tek başkonsolosluk olan Türkiye Başkonsolosluğunun faaliyetleri hakkında bilgi alan Kurtulmuş ve Mustafa daha sonra Halveti Tekkesi’ne ziyarette bulundu.

Kurtulmuş’un Prizren ziyareti, Kosovalı Türklerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Kurtulmuş, Prizren çarşı esnafını ziyaret ederken, kendisine sevgi gösterisinde bulunan Türklerle sohbet etti.

“Bizim için Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan gibidir”

Türkiye Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Kosova Meclis Başkanlığını ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda da bulundu. Kurtulmuş, “Bizim için Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan gibidir. Biz Kosova’yı, bu anlamda Türkiye’nin gönül bağı olan ülkelerden birisi olarak görürüz. Her platformda da Kosova’nın uluslararası alanda tanınması için elimizden gelen gayreti yapıyoruz. Buradan bütün İslam ülkelerine bir kere daha çağrıda bulunuyoruz, Kosova’nın bir an evvel bağımsızlığını tanıyın.” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Read Previous

Shakespeare ölümünün 400. yılında anılıyor

Read Next

Dar alanda son derece mükemmel geçiş !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *