Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Seçim Kurmay Başkanı ve 6. Bölge Milletvekili Adayı Furkan Çako ile 15 Temmuz’da düzenlenecek erken genel seçimlerde partinin seçim kampanyasını, Kovid-19’un seçim kampanyasına etkilerini, koaliyson ortakları ile izlenen stratejiyi ve seçim programını konuştuk.

TİMEBALKAN ÖZEL

TMBH Seçim Kurmay Başkanı Furkan Çako, seçim kampanyasını geleneksel açılışlardan farklı olarak yürüttüklerini belirterek, “Koronavirus salgınının halkımızın üstünde yaratmış olduğu ciddi ekonomk sıkıntılar ve psikolojk bunalımın farkında olarak, bu mevcut durumu da birerbir halkımızla yapmış olduğumuz görüşmelerden de hissederek, Seçim Kampanyamızı geleneksel açılışlar yapmak ve birbirimize sahte alkış ve gülüşler atmak yerine, halkmızla birebir görüşme yapabilen, tek tek herkese ulaşabilen bir kampanya izlemeye gayret ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Koronavirüs salgını nedeniyle, seçim kampanyalarında kalabalık ortamlarda bulunmanın önerilmediğini aktaran Çako, “Ancak bu yeni olgudan dolayı da ciddi anlamda şikayetçi olduğumuzu bildirmek istiyoruz, çünkü milletvekili adaylarımızın bulunduğu her seçim bölgesinde gerçekten de büyük destek talepleriyle karşılaşmaktayız ve bu desteğe karşılık vermekte de zorlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs durumundan ötürü seçim kampanyasının bir bölümünü özellikle sosyal medya üzerinde sürdürmeye devam ettiklerini belirten Çako, “Bu alanda da öncü olduğumuzu ve Makedonya Türkleri’nin Seçim Kampanyası anlayışını bir üst noktaya taşıdığımızı da özellikle vurgulamak istiyorum.” dedi.

Seçim kampanyasında herkesle görüşmek istediklerini kaydeden Çako, “Bu süreçte izleyeceğimiz yol haritası, biraz yoğun ve yorucu olsa da tek tek herkesle görüşmek ve karşılaşılan sorunları yerinde ve ilk elden dinleyebileceğimiz ortamlarda buluşmak olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Koalisyon ortaklarımızla aramızda üst seviyede seyreden karşılıklı anlayış ve saygı mevcut”

 15 Temmuz erken genel seçimlerine İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliğinin (VMRO-DPMNE) öncülüğündeki “Makedonya’nın İmarı” koalisyonu ile katılacak TMBH’nin koalisyon ortakları ile ilgili çalışmaları hakkında bilgi veren Çako, Koalisyon ortaklarıyla aralarında üst seviyede seyreden karşılıklı anlayış ve saygının mevcut olduğunu söyledi.

Ağırlıklı olarak kendi programlarını gerçekleştirdiklerini kaydeden Çako, “Bu doğrultuda, seçim kampanyası süresince milletvekili adaylarımızın bulundukları bölgelerde ağırlıklı olarak kendi programlarımızı gerçekleştirirken, bunun yanında ayrıca belli bölgelerde eşgüdüm halinde faliyet yapmaya çalışmaktayız. Sonuçta kuracağımız ortak hükümette yer alacak olan koalisyon ortaklarımıza şimdiden soydaşlarımıza yapmamız gereken yardımları belirtmeye çalışmaktayız.” diye konuştu.

TMBH’nin seçim programı ile alakalı konuşan Furkan Çako, “Seçim programızı planladığımız gibi, milletvekili adaylarımızın bulundukları kendi seçim bölgelerindeki, o bölgeye has ve o bölgenin özelliğine göre atılması gereken adımaların izlendiğ bir program belirlemiş durumdayız.” ifadelerini kullandı.

“Bu yolculukta en büyük destekçimiz milletimizdir”

Vatandaşlara seslenen Çako, “Bizler, çok az bir zaman diliminde olsa bile çok zorlu bir yolculuğa çok büyük güven, inanç ve azimle çıktığımızı bildirmek istiyorum. Bu yolculukta en büyük destekçimiz milletimizdir. Milletimiz artık kimin ne olduğunu farkına varmış durumda.” açıklamalarında bulundu.

Seçim sürecinde kıran ve bozan olmayacaklarını aksine birleştirici olacaklarını ifade eden Çako, ” Bu süreçte, gerek milletvekili adaylarımıza gerekse de seçmenlerimize ve bizlere destek veren sempatizanlarımıza büyük baskılar yapıldığını da birebir takip etmekte ve not etmekteyiz. Lakin biz diğerlerinin yaptığı gibi hareket etmeyeceğiz. Kıran ve bozan değil, birleştiren olacağız.” şeklinde konuştu.

Çako, “En önemlisi, bu süreçte, hem seçim kampanyası için hem bundan sonraki süreçler için: Biz halkımızın önüne fotoğraf çekmek için değil, gönüllerine girmek için çıkıyoruz!” diyerek sözlerini noktaladı.

Önceki Haber

Son 24 saatte maske kullanmayan 475 kişi tespit edildi

Sonraki Haber

THP seçim kampanyasını Kırçova ve Plasnitsa’da sürdürdü