Bislimovski: Akılcı enerji tüketimi gerekli

Kuzey Makedonya Enerji Düzenleme Komisyonu (RKE) Başkanı Marko Bislimovski, akılcı enerji tüketiminin gerekli olduğunu söyledi.

Enerji Düzenleme Komisyonu (RKE) Başkanı Marko Bislimovski, enerji şirketleri ile aylık düzenli koordinasyon toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “60 bin tüketici için ikmal kurallarına ve şebeke kurallarına uygun olarak ısıtma mevsimi başlarken, 611 bin haneye elektrik arzı geçtiğimiz dönemde istikrarlı seyretti ancak buna rağmen rasyonel bir enerji tüketimi gerekiyor.” dedi.

Avrupa’daki enerji durumunun karmaşık olduğunu, her ülkenin dayanışmaya, birbirlerine yardım etmeye ve rasyonel elektrik tüketimine dayalı çözümler modellediğini vurgulayan Bislimovski, “Toplantıda, durumun yönetildiği temel olarak üç varsayımı tartıştık: evlerin ve küçük tüketicilerin ihtiyaçlarının %100’ünün karşılanmasını ve ayrıca elektrik için planlanan artan üretimin gerçekleştirilmesinin yanı sıra fazla enerjinin alınması. Aynı zamanda, toplantı hassas kategoriler için hedeflenen yardımı, RKE’nin girişimini ve Enerji Topluluğunun tavsiyesini olumlu olarak değerlendirdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıda ESM, MEPSO, EVN Home, Elektrodistribucia ve MEMO enerji şirketlerinden temsilciler hazır bulundu.

Read Previous

Saraybosna’nın yeni teknik direktörü Emir Obuca oldu

Read Next

Bulgaristan’ın yeni Meclis Başkanı, Türk kökenli Raşidov oldu