Bislimi: Kosova, AB yaptırımları kaldırmadan kuzeyde seçim ilan etmemeli

Kosova Başbakan Yardımcısı Besnik Bislimi, medyayay yaptığı açıklamada, Kosova’nın Avrupa Birliği (AB) tarafından dayatılan cezai tedbirleri kaldırmadan ülkenin kuzeyinde seçim ilan etmemesi gerektiğini belirtti.

Bislimi, Kosova ile AB arasında Bratislava’da varılan anlaşma ve polis güçlerinin yüzde 25’inin kuzeydeki 4  belediye binasından  çekilmesinin ardından,  AB’nin yaptırımların kaldırılmasına ilişkin açıklamasını beklediğini söyledi.

Daha önce Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, seçimlerin düzenlenmesine Kosova’nın yasal düzenlemesinin izin verdiğini ve oy listesinde bulunan vatandaşların yüzde 20’sinin imzaladığı ve yeni seçim sürecini başlatabilecek bir dilekçe ile yapılabileceğini söylemesine rağmen, Bislimi, bunların açıklanması için uygun bir yasal dayanak olup olmadığından emin olmadığını söyledi.

“Bu, bir idari talimatın yeterli olup olmadığı veya bir yasaya ihtiyaç olup olmadığı konusunda anlaşmaya varılamayan Kosova’nın bir iç sorunudur.” Şeklinde açı8klama yapan Bislimi, yeni seçilen Arnavut Belediye başkanlarının nihai olarak istifasının,  belediyeleri erken seçime götüreceğini kaydetti.
Kosovaport

Read Previous

Avrupa’da artan İslamofobi bir arada yaşamı tehdit ediyor

Read Next

Göztepe’de teknik direktörlüğe Sırp Radomir Kokovic getirildi