Bir baba ve iki çocuktan oluşan üç Makedonya vatandaşı güvenli bir şekilde Gazze’den ayrıldı

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığı, dün bir baba ve iki çocuğu olmak üzere 3 Makedonya vatandaşının Gazze’den güvenli bir şekilde ayrılarak Kahire’ye geçtiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti vatandaşı üç kişi (bir baba ve iki çocuk), Gazze’den güvenli bir şekilde ayrıldılar ve ülkemizin Kahire’deki Büyükelçilik görevlisine eşlik ederek, Kahire’ye yönlendirildiler. Ardından Kuzey Makedonya’ya gitmek üzere yola çıktılar.” denildi.

Filistin pasaportuna sahip çocukların annesi de Gazze’den Rafah üzerinden tahliye edildiği kaydedilen açıklamada, “Gazze’de ayrıca ülkemiz vatandaşı olan bir çift daha bulunuyor ve onlar da resmi tahliye listelerine dahil edildi, ancak Gazze’den ayrılmaları, saha koşullarına ve Gazze’nin hangi bölümünün en uygun olduğuna dair güvenlik değerlendirmesine bağlıdır. Yani yabancı vatandaşların acil tahliye ihtiyacına bağlıdır.” ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı, Kahire ve Tel Aviv’deki diplomatik ağları aracılığıyla sürekli olarak Mısır ve İsrail yetkili kurumları ile iletişim halinde kalacaklarını, aynı zamanda vatandaşlarımızın tam tahliye işlemi tamamlanana kadar iletişimlerini sürdüreceklerini belirtti.

Read Previous

Yunanistan’da 5 büyüklüğünde deprem

Read Next

Üsküplü dolandırıcı tutuklandı