Koronavirüs salgını nedeniyle birçok Batı ülkesinin “kara listeye” aldığı Hindistan vatandaşları, bu ülkelere ulaşmak için Sırbistan gibi düşük riskli ülkelerde bir süre kalıp yollarına devam etmeye başvuruyor.

Son birkaç hafta içinde binlerce Hint’in bu sebepten Sırbistan’a geldiği bildirilirken, Sırp turizm firmalarının da “kanrantina turizmi” adı altında reklamlar verdiği ifade edildi.

Sırbistan’ın Hint’lere vize uygulamaması ve ucuz olması, başlıca tercih sebepleri arasında. Sırbistan’a kolaylıkla gelen Hint’ler, burada 15 gün kalıp yollarına devam ediyor.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, “karantina turizmi” ifadesini ilk kez duyduğunu söylerken, Başbakan Ana Brnabiç ise böyle bir şeyin var olmadığını, sadece Sırbistan’a giriş yapabilmek için gerekli prosedürler olduğunu kaydetti.

Sırbistan’a gelen bir Hint, BIRN’e röportajında, koronavirüs salgını nedeniyle birçok ülkenin Hindistan’a kapılarını kapadığını belirterek, “Bir yere yolculuk yapmanın tek yolu önceden bir süreliğine düşük riskli bir ülkede kalmak. Sırbistan, ikamet etmemize izin veren nadir ülkelerden biri. Ayrıca vizeye de ihtiyacımız yok.” dedi.

İnternet siteleri ise Sırbistan’ın “karantina turları” sattığı haberleri ile dolup taştı.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Hırvatistan’da Kahramanmaraş’a yoğun ilgi

Sonraki Haber

TBMM Başkanı Şentop, Karadağ Boşnak Partisi Genel Başkanı İbrahimoviç ile görüştü