Biden’dan Milatovic’e tebrik mesajı

ABD Başkanı Joe Biden, Karadağ’da 20 Mayıs’ta yemin ederek göreve başlayan yeni cumhurbaşkanı Jakov Milatovic’e tebrik mesajı gönderdi.

Biden, tebrik mesajında, “Seçimlerdeki başarılarınızdan dolayı tebrik ediyor, iki ülke arasındaki yakın ilişkileri daha da geliştirecek olmamızdan, Karadağ’ın AB üyeliğine vereceğimiz destekten, güvenlik ve ekonomi alanındaki iş birliğimizi güçlendirecek olmamızdan mutluluk duyuyorum.” ifadelerine yer verdi.

Milatovic’in, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının Avrupa’daki barışı sarstığı kritik bir dönemde ülkenin başına geçtiğine işaret eden Biden, “Karadağ’ın Ukrayna’ya yönelik insani ve askeri yardımları, Rusya’nın saldırılarını kınaması, AB’nin yaptırımlarına ayak uydurması, Ukraynalı mültecileri kabul etmesi, bir dayanışma modeli ve bölgesel liderlik örneğidir.” dedi.

Karadağ’ın üyeliğinin NATO’nun doğu cephesini güçlendirdiğine işaret eden Biden, ABD’nin, Karadağ, AB ve NATO müttefikleriyle ilişkilerini her zamankinden fazla güçlendirmekte kararlı olduğunu belirtti.

Karadağ’daki seçimlerin, halkın AB üyeliğinden yana olduğunu gösterdiğini vurgulayan Biden, Milatovic’e bu fırsatı değerlendirerek AB üyelik sürecini hızlandırma çağrısında bulundu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı, Yunanistan ile hazırlık maçı yapacak

Read Next

Avrupa’da işten çıkarmalar tüm sektörlere yayıldı