Fettah Efendi Eğitim ve Düşünce Derneğinin Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen Balkan Gençlik Okulu “Dijital Toplum ve İnsan” temalı proje başvuruları başladı.

Fettah Efendi Derneği’nden yapılan açıklamada, Mart-Eylül ayları içerisinde icra edilecek proje dijitalleşmeyi sorunsallaştırmayı hedeflediği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Avcı toplayıcı, tarım, sanayi, sanayi ötesi toplum sonrası Covid-19 sürecinin de tetiklemesiyle insanlığın dijital toplum çağına girdiğini belirtmek mümkün gözükmektedir. Medeniyetler tarihi açısından da bir evre olarak görülen bu süreç insanı dönüştürebilme potansiyeliyle dikkat çekmektedir. İnsanı veriye, ekrana, paylaşıma, beğeniye kilitleyen dijitalleşme yeni bir zaman, mekan ve varlık tasavvuru inşa etmesi olası gözüküyor. Diğer yandan insanlığın ortak değerleri ve tecrübesi bu yeni durumla karşı karşıya geldiğinde birçok gerilim alanı üreteceği görünmektedir.

Bu çerçevede insanlık, karşı karşıya kaldığı bu yeni meydan okumayı dönüştürmeyi, yönünü belirlemeyi, kurallar, normlar, değerler üzerinden bir çerçeve belirlemeyi deneyecektir. Bu çalışmanın temel amacı dijitalleşmeyi sorunsallaştırmak, dijitalleşmenin dünya tarihi açısından yeni bir siyasi, ekonomik, toplumsal, kültürel dönüşümü üretip üretmediğini tartışmak, dijitalleşme ile beraber devlet, okul, aile gibi norm, kural, müeyyide üreten yapıların dışında yepyeni bir yapının ortaya çıkmasının yarattığı olumlu ve olumsuz sonuçları irdelemek ve. dijital toplumun ürettiği sınırsız kuralsız ortamlarda insani değerlerin nasıl üretileceğini tartışmaktır.

Projeye lisans ve lisansüstü eğitimine devam eden öğrenciler başvuracaktır. Başvurular 12-22 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir.

Mülakatlar 23-24 Mart 2021 tarihlerinde Üsküp Çarşısı Arasta Camii karşısında bulunan Fettah Efendi Eğitim ve Düşünce Derneği merkezinde gerçekleşecektir.”

Başvuru Linki: https://forms.gle/mdaiGwjWjgtJ95AN9

Önceki Haber

Başbakan Yardımcısı Dimitrov koronavirüse yakalandı

Sonraki Haber

Prof. Dr. Baki, AK Parti Bursa milletvekilleri Kılıç ve Özen ile görüştü