BGO 2020’nin “Kapanış ve Değerlendirme” toplantısı online olarak düzenlendi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) desteği ile 7 farklı Balkan ülkesinde gerçekleştirilen Balkan Gençlik Okulu’nun 2020 (BGO) Değerlendirme ve Kapanış Programı online olarak düzenlendi.

YTB tarafından 7 farklı Balkan ülkesinde 9 sivil toplum teşkilatı ile iş birliğinde 500 katılımcı ile gerçekleştirilen Balkan Gençlik Okulu’nun 2020 (BGO) kapanış ve değerlendirme toplantısı online olarak düzenlendi.

Programa, YTB Başkanı Abdullah Eren, Arnavutluk – İstanbul Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği Proje Koordinatörü Bledjan Mehmeti, Bosna Hersek – Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Balkan Çalışmaları Merkezi Balkan Çalışmaları Merkezi Direktörü, Sosyal ve Siyasal Bilimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muhidin Mulaliç, Karadağ – Mehmed Fatih Medresesi Proje Koordinatörü Ergün Yılmaz, Kosova – IDEA Derneği Başkanı Bayram Pomak, Kuzey Makedonya – Köprü Derneği Başkan Yardımcısı Mehmed Arif, Fettah Efendi Eğitim ve Düşünce Derneği Başkanı Sevba Abdula, Vizioni M Kültür Derneği Dernek Başkan Yardımcısı Zekeriya Berisha, Sırbistan – Svetionik Derneği Koordinatör Muhterema Čuljkovic ve Yunanistan – Batı Trakya İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (BİHLİMDER) Başkanı Mehmet Emin Ahmet katıldı.

YTB Başkanı Eren sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “‘Balkan Gençliği”ni müşterek düşünce ve değer kodlarında buluştururken; ortak sorunlara ortak çözümler aratıp akademiden tarih ve kültüre zengin bir içerik sunan Balkan Gençlik Okulu’nu Pandemi şartlarına rağmen bu yıl da tamamladık.” ifadelerini kullandı.

Köprü Derneği Başkan Yardımcısı Mehmed Arif de kapanış programında yaptığı konuşmada, dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını sebebiyle projenin online platforma uygun bir şekilde revize edildiğini söyledi.

Online olarak yürütülen projenin dezavantaj gibi görünen yönlerini avantaja çevirmeye çalıştıklarını kaydeden Arif, “Böylelikle online seminerlere ağırlık verilen KGO projesine sadece Üsküp’ten değil Kuzey Makedonya’nın birçok yerinden toplamda 110 lise ve üniversite öğrencisi katılım sağladı. Düzenlenen seminerlerde konuşmacı olarak yer alan Türkiye ve Kuzey Makedonya’da alanında uzman kişiler projeye değerli katkılar sundular.” değerlendirmesinde bulundu.

Arif, projeye katılan öğrencilerin tarihten kültüre, ekonomiden sanata kadar birçok konuda bilgi sahibi olurken, Türkiye Bursları aracılığıyla Türkiye’de eğitim görmek isteyen öğrencilerin sayısında artış gözlemlendiğini kaydetti.

Program sonunda her STK’yı temsilen birer BGO öğrencisi konuşma gerçekleştirdi.

Read Previous

K. Makedonya’da günlük iyileşen hasta sayısında rekor

Read Next

Çin’in örnek toplamak üzere fırlattığı ‘Chang’e 5’ uzay aracı Ay’a indi