Kuzey Makedonya gündemini ve “Türk Bakan” konusunu Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas ile konuştuk. Kuzey Makedonya Türklerinin devlette her mevkide görev yapabilecek bilgili, birikimli ve kaliteli kişilere sahip olduğunun altını çizen İlyas, “Biz Türküz. Bizim devletçilik anlayışımızda ve özellikle politikada bozgunculuk ve tehdit etme anlayışı olmaz.” dedi.

TİMEBALKAN ÖZEL

Gündeme ilişkin sorularımızı yanıtlayan TDP Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas, Kuzey Makedonya’da yaşayan Türk milletinin devlette her mevkide görev yapabilecek bilgi, birikim ve kaliteye sahip kişilere sahip olduğunu söyledi.

– “Başbakan adayı bunu demek istememiştir

Hükümet kurma yetkisini elinde bulunduran ve TDP’nin ittifak ortağı olan Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı Zoran Zaev’in bugünkü basın toplantısında “bakan adayları seçiminde en önemli husus adayın kalitesi ve kişisel güven” sözlerini hatırlattığımız İlyas, “Bu konu tartışılacak bir mesele değildir. Kuzey Makedonya’da yaşayan Türk milletinin başbakanlık dahil görev ifa edecek, görev yapabilecek kapasiteye sahip vatandaşları mevcuttur. Dolayısıyla herhalde Başbakan adayı bunu demek istememiştir. Çünkü o çok farklı bir yön almış olur.” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği’nin (AB) yoğun baskısı ile portföysüz (Devlet Bakanlıkları) bakanlıkların kaldırıldığını kaydeden İlyas, bu durumun TDP’ye bildirildiğini ifade etti.

TDP’nin ittifakta bulunduğu parti ile yaptığı görüşmeler sonucunda devletin yönetimine iştirak olarak birçok yerde kendi kadrolarını aday olarak gösterdiğini ifade eden İlyas, kurulma aşamasında olan Başbakan Müsteşarlığı’ndan (4 başbakan müsteşarı olması bekleniyor) birini, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcılığını, Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığını ve birçok müdürlüğün TDP kadroları tarafından yönetileceğini açıkladı.

– TDP kadroları, Başbakan Müsteşarlığı, ÇSP Bakan Yardımcılığı ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerini yürütecek

Seçilen kurumları halka sahip çıkmak adına titizlikle seçtiklerini ve Kuzey Makedonya’da yaşayan vatandaşlara iyi hizmet vermek istediklerini belirten Beycan İlyas, yönetecekleri kurumlara ayrı ayrı değinerek şunları söyledi:

“Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcılığı; malumunuz sosyal sıkıntılar yaşayan bir devletiz. Bunları aşabilmek adına hem Türk milleti hem diğer milletlere de yardımcı olabilme imkanımız olsun diye talip olduk. Kovid-19 salgını süregelirken sonu gözükmüyor. Bunların mücadelesi içinde halkımızın ihtiyacı olan sağlık sıkıntılarını aşmak için, halkımıza yardımcı olmak için Sağlık bakanlığı Müsteşarlığını önemli bir  görev yapabileceğini düşünerek bu göreve talip olduk. Ondan sonra değişik müdürlükler de olmak üzere yöneticiler, bazı yerlerde yönetici yardımcıları ve devletin değişik kademelerinde bulunan birçok yere talip olduk. Bu konuda bir anlaşmaya varmış olduk.”

Mevcut konjonktürde meclisteki 2 Türk milletvekilinin oyu olmadan hükümet kurulamadığı ve bu şartlar altında Kuzey Makedonya Türklerinin yararına ne tür siyasi pazarlık yapıldığı sorusunu cevaplayan Beycan İlyas, “Biz Türküz. Bizim devletçilik anlayışımızda ve özellikle politikada bozgunculuk ve tehdit etme anlayışı olmaz. Yoktu, olmaz da. Eğer ki biz bu devlette yaşıyorsak dolayısıyla bu devleti bizim devletimiz olarak görüyorsak biz bu devlete ve bu devlette yaşayan tüm vatandaşlara sahip çıkmamız lazım, hizmet etmemiz lazım. Bu durumu siyasi pazarlık unsuru olarak kullanmak devletçilik ruhu olan, genlerinde devletçilik olan bir milletin üyesi olarak bunu asla düşünmedik.” değerlendirmesinde bulundu.

Kuzey Makedonya’daki Türk toplumunun parçalanmış durumda olduğunun altını çizen İlyas, özellikle seçim yasasının değiştirilmesinin başarılması halinde daha çok birlik beraberliğe ihtiyaç duyulacağını belirterek sözlerini şöyle noktaladı:

“Ben şu andan itibaren Makedonya’daki diğer Türk partilerini, sivil teşkilatları, halkımızı seçimlerde ister ittifak olsun, ister farklı bir şekilde olsun beraber hareket etmeye davet ediyorum. Bu durumları yaşamamak için, gerçek yüzümüzü göstermek için ve devletimize sahip çıkmak için artık birlik beraberlik ruhunu canlandırmamız lazım ve bunun için gereken adımların atılmasının gerekliliğine inanıyorum.”

Kuzey Makedonya’nın kuruluşundan bugüne ilk kez Türk toplumundan hiçbir isim yeni kabinede yer almıyor.

Ülkede gelecek hafta yeni hükümetin güvenoyu alarak göreve başlaması bekleniyor.

Kuzey Makedonya’da devlet bakanlıklarının kaldırılması ile”1 bakanlık sayısı bu yıl 26’dan 19’a düşürüldü.

Önceki Haber

K. Makedonya’da iyileşenlerin sayısı 10 bin 500’ü geçti

Sonraki Haber

Kuzey Makedonya’da yeni hükümet cumartesi günü oylanacak