Kosova Başbakanı Avdullah Hoti ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in, ABD Başkanı Donald Trump’ın da katıldığı törende imzaladığı “ekonomik normalleşme” anlaşmasının içeriği yayınladı.

Beyaz Saray’da imzalanan ve 16 maddeden oluşan anlaşmanın içeriği şu şekilde:

 1. Her iki taraf, Priştine-Belgrad karayolu için 14 Şubat 2020’de imzalanan anlaşmayı uygulayacak.
 2. Her iki taraf, 14 Şubat 2020’de imzalanan Priştine-Belgrad demiryolu anlaşmasını uygulayacak.
 3. Barış Otoyolu, Priştine ile Merdare arasında Demiryolu Bağlantısı, Priştine ile Niş arasında Demiryolu Bağlantısı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler için Gerekli Kredilerin Desteklenmesi İçin Finansman Sağlanması, Uluslararası Kalkınma için Finansal Kalkınma Kurumu’nun İkili Projeleri için Kosova ve Sırbistan, Uluslararası Kalkınma için Finansal Gelişim Kurumu ve EXIM ile birlikte mutabakat zaptı üzerinde çalışacak.
 4. Her iki taraf da Merdare’deki Ortak Sınır Geçiş Noktasını açacak ve işletecek.
 5. Her iki taraf da Ekim 2019’da Sırbistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya tarafından oluşturulan “mini Schengen” e girecek ve bundan tam olarak yararlanacak.
 6. Her iki taraf da karşılıklı olarak mesleki diplomaları ve sertifikaları karşılıklı olarak tanıyacak.
 7. Her iki taraf da, güvenilir bir su ve enerji kaynağı olarak Gazivoda / Ujman Gölü bölümünün amaçlarına yönelik bir fizibilite çalışması üzerinde ABD Enerji Bakanlığı ve diğer ABD devlet kurumları ile çalışmayı kabul edecek.
 8. Her iki taraf da enerji kaynaklarını çeşitlendirecek.
 9. Her iki taraf da güvenilir olmayan işletmeler tarafından sağlanan 5G cihazlarının iletişim ağlarında kullanımını yasaklayacak. Bu tür bir ekipman mevcut olduğunda, her iki taraf da zamanında kaldırma ve diğer arabuluculuk çabalarını taahhüt eder.
 10. Her iki taraf da, hava trafik kontrolü ile kendi aralarında ve daha geniş şekilde olmak üzere ABD işbirliği çerçevesinde Balkanlar ile de bilgi alışverişini artıracak. Bu uygulanarak ve operasyonel hale getirilerek yasadışı faaliyetlerle mücadele etmek için teknolojik güncellemelere yer verilecektir.
 11. Her iki taraf da dinler arası hoşgörü, dini mekanların korunması, Sırp Ortodoks Kilisesi’ne ait mahkeme kararlarının uygulanması ile Holokost’tan miras kalan Yahudi mülklerinin yeniden dağıtımının sürdürülmesi dahil olmak üzere dini özgürlüğü koruma ve geliştirme sözü veriyor.
 12. Her iki taraf da kayıp kişilerin akıbetinin aydınlatılması ve tespit etme çabalarını hızlandırmasını taahüt ediyor. Her iki taraf da mülteciler ve ülke içinde yerinden edilmiş kişiler için uzun vadeli, sürdürülebilir çözümler belirleme ve uygulama konusunda kararlıdır. Her İki taraf da, kendi bakanlıkları bünyesinde bu çabalara liderlik edecek ve Belgrad ile Priştine arasında koordinasyon sağlayacak bir temas grubu belirlemeyi taahüt ediyor.
 13. Her iki taraf da eşcinselliği suç saymak ve suç olmaktan çıkarmak için 69 ülke ile birlikte çalışacak.
 14. Her iki taraf da, Hizbullah’ı bütünüyle bir terör örgütü olarak tanımlayacaklarını ve Hizbullah’ın kendi yetki alanlarındaki operasyonlarını ve mali faaliyetlerini sınırlandıracak tedbirleri tam anlamıyla uygulama sözü veriyor.
 15. Kosova, Uluslararası Örgütlere üyelik başvurularını bir yıl boyunca askıya almayı kabul edecek. Sırbistan, bir yıl boyunca hiçbir devlet veya uluslararası örgütten Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak tanımamasını istemekten vazgeçecek. Her iki feragat anlaşması da derhal yürürlüğe girecektir.
 16. Kosova ve İsrail birbirini tanımayı kabul ediyor.

Kaynak: Kosovaport.com

Önceki Haber

Dünya Sağlık Örgütü: Kovid-19 aşısı etkili ve güvenli olduğunda kullanılacak

Sonraki Haber

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Sekizkök, Naim Süleymanoğlu’nun annesini ziyaret etti