“Berlin veya başka bir zirve, verginin kaldırılmasına neden olamaz”

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, katıldığı özel bir televizyon programında, 29 Nisan’da düzenlenecek Berlin zirvesine ilişkin ayrıntı verdi.

Kosova ve Sırbistan Cumhurbaşkanları ile Başbakanlarını aynı masada buluşturacak Berlin zirevesiyle ilgili Haradinaj, Merkel ve Macron’un Mogherini’yi devre dışı bıraktıklarını söyledi. Başbakan ayrıca, Sırbistan ürünlerine uygulanan gümrük vergisinin bu zirve kapsamında kaldırılmasının mümkün olmadığını kaydetti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un Kosova ve Sırbistan için özel görüşme ayraldığını ifade eden Başbakan, “Kosova konusunun görüşüleceği bölümde tüm bölge temsilcileri ile Merkel ve Macron da yer alacak. Mogherini, AB ve Balkanlara çok zarar verdi. Az kalsın bizi geriye götürcekti. Mogherini’den Kosova ve Sırbistan konusunda ilişkin bir çözüm beklememiz gerektiğine inanmıyorum. Zaten kendisi de Berlin yalnızca misafir olarak davet edildi” dedi.

Başbakan, Berlin’de müzakere olmayacağını, Berlin zirevesinin tekrar diyalog sürecine başlamak için bir adım olabileceğini söyledi.

Başbakan Haradinaj ayrıca, Sırbistan ürünlerine yönelik yüzde yüzlük gümrük vergisinin kaldırılması konusunda, Merkel ve Macron’un  kendisini ikna edemeyeceğini de ifade etti.

 

Kaynak: Kosovaport.com

Read Previous

Basımı duran 500 avroluk banknotlar değiştirilebilecek

Read Next

Saraybosna’da Sağlık Turizmi Fuarı başladı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *