Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da hafta içinde soykırım suçlusu eski Sırp komutan Ratko Mladiç’in resmedildiği bir grafitinin polis tarafından korunmasının akabinde başlayan gerginlik bu sabah farklı bir boyuta taşındı.

Ratko Mladiç’in Belgrad merkezindeki grafitisini silmek isteyen aktivistler, 9 Kasım’da gözaltına alınmış, polisin bu kararı tepki çekmiş, savaş suçlusunun resmedildiği grafitinin kurumsal olarak korunmaması gerektiği mesajı verilmişti.

Başkent Belgrad’ın farklı semtlerindeki duvarlarda, yerel makamların kararlarına tepki olarak bu sabah “Srebrenitsa çiçeği” ve “Hatırlıyoruz” ifadeleri belirdi. Kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce başlatılan bu eylemin akabinde basına bir mesaj da gönderildi.

Mesajda, “Belgrad sakinleri olan bizler, Srebrenitsa’daki soykırımın 8372 kurbanını hatırlıyoruz. Soykırımı inkar eden ve savaş suçlularını onurlandıran resmi devlet politikasını reddediyoruz. Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Başbakan Ana Brnabiç’ten de soykırımı tanımalarını talep ediyoruz. Srebrenitsa’da yaşananlar bir daha hiçbir zaman kimsenin başına gelmesin. Faşizme ölüm!” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Karadağ-Türkiye maçının bilet satışı sona erdi

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 1915 Çanakkale Köprüsü’nü en geç 18 Mart 2022’de hizmete açacağız