“Belgrad-Saraybosna otoyolu projesini dostluk projesi olarak görüyoruz”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin de katkılarıyla Belgrad- Saraybosna Otoyolu projesini bölgesel ticari ve ekonomik ilişkilerin güçlenmesini sağlayacak. Her şeyden önce bir dostluk projesi olarak görüyoruz” dedi.

Türkiye- Sırbistan İş Formu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç’in katılımıyla özel bir otelde gerçekleşti. Toplantıya iki liderin yanı sıra Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile birlikte siyaset ve iş dünyasının önemli isimler katıldı.

Türkiye-Sırbistan İş formunda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sırbistan bizim için dost, balkanlarda barış ve istikrar için ise kilit ülkedir. İkili ilişkilerimiz her alanda geliştirmek ve çok daha ileriye taşımak noktasında her iki ülkede de çok güçlü bir irade mevcuttur. Cumhurbaşkanı Sayın Vucic’in Türkiye ziyaretini işte bu iradenin anlamlı bir nişanesi olarak görüyorum. Konsey mekanizması sayesinde düzenli olarak gündemimizdeki konuları ilgili muhataplarıyla ele alacak, karara bağlayacak ve aldığımız kararların sonuçlarını değerlendirme fırsatı yakalayacağız.

Bir noktaya özellikle dikkat çekmek istiyorum. Bir yerde niyet varsa, inanç varsa imkan da muhakkak bulunur. Türkiye ile Sırbistan arasında her alanda ikili münasebetlerin ilerletilmesi noktasında bilhassa da liderler düzeyinde gerçekten güçlü bir irade var. Son dönemdeki başarılarımız işte bu güçlü iradenin birer yansımasını oluşturuyor. Geldiğimiz seviye asla yeterli değil, iki ülke olarak işbirliğimizi daha da derinleştirmek, çeşitlendirmek, yeni alanlara teşvik etmek istiyoruz.

Nitekim bu çabalarımız meyvelerini toplamaya başladık. Geçen yıl ikili ticaret hacmimiz ilk defa 1 milyar doların üzerine çıktı. İnşallah bu rakamı kısa vadede 2 milyar dolara, daha sonrada 3 milyar dolar seviyesine taşımayı hedefliyoruz. Bu hedefi yakalayabilmek için hepimize bilhassa da siz iş adamlarımıza önemli görevler düşüyor” dedi.

“Belgrad-Saraybosna Otoyolu projesini dostluk projesi olarak görüyoruz”

Belgrad-Saraybosna otoyolu projesiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin de katkılarıyla Belgrad-Saraybosna Otoyolu projesini bölgesel ticari ve ekonomik ilişkilerin güçlenmesini sağlayacak. Her şeyden önce bir dostluk projesi olarak görüyoruz. İlgili makamlarımız muhataplarıyla birlikte teknik çalışmalarını sürdürüyorlar. Ben de gerek Başbakanımız, gerek ulaştırma bakanımız kendileriyle bu çalışmaları sürekli olarak devam ettiriyoruz. Bu proje inşallah kısa sürede hayata geçtiğinde, bölgesel barışa da çok ciddi katkılar sağlayacaktır.

Tabi bu konuda bir mutabakat muhtırasının imzalanması da ayrıca anlamlı ve önemlidir. Sırbistan’la sağlamış olduğumuz vizyon birliğini bölge için büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Ortak geçmişi ve pek çok ortak özelliği paylaştığımız Sırbistan’la şimdide küresel iş dünyasında ortak olmak için yola çıkıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Read Previous

Mehmet Akif Ersoy Prizren’de anıldı

Read Next

Bulgaristan Başbakanı Borisov, AB Komiseri Bienkowska ile görüştü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *