Avrupa’nın tamamını etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla Balkan ülkeleri de tedbirlerini artırıyor.

Sırbistan’da Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 54 artarak 303’e çıkarken, salgının başından itibaren 15 hastanın iyileştiği, 3 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Çin’den tıbbi malzeme ve doktor yardımı da alan Sırbistan, başkent Belgrad’daki fuar merkezini geçici hastaneye dönüştürmeye başladı. Sırp askerler, bugün Belgrad Fuar Merkezi’ne 3 bin yatak yerleştirirken, fuar merkezinin Kovid-19 belirtisi görülenlerin bakımı için kullanılacağı aktarıldı.

Sırbistan hükümetinden yapılan açıklamada, Çin’den getirilen test kitleri sayesinde daha fazla kişiye test yapılacağı ve salgının yayılmasının önlenmeye çalışılacağı belirtilirken, Çin’den gelen uzmanlarla yapılan istişareler sonucu, virüsle mücadelede yeni bir metot izleneceği kaydedildi.

Öte yandan, farklı ülkelerde mahsur kalmış vatandaşlarını tahliye etmeye devam eden Sırbistan’da, ülkeye getirilenler karantinaya alınırken, yurt dışında çalışan Sırbistan vatandaşı sağlık personeline de ülkelerine dönüp salgınla mücadeleye katkı sunma çağrısı yapıldı.

 

 

Kaynak: AA

 

 

 

AA

Önceki Haber

Dünya Müslüman Alimler Birliği: Cuma namazı modern iletişim araçları üzerinden kılınamaz

Sonraki Haber

Bosna Hersek’te tüm havalimanları kapatılıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 + 13 =