“Belediyelere kültürel gelişim konusunda sağladığımız destek aynı zamanda ekonomik fayda da sağlıyor”

Kuzey Makedonya Kültür Bakanı Bisera Kostadinovska-Stoyçevska, Belediyelere kültürel gelişim konusunda sağladıkları desteğin aynı zamanda ekonomik fayda da sağladığını söyledi.

Kültür Bakanı Bisera Kostadinovska-Stoyçevska, 2024 yılı için kültür alanında yerel öz yönetim birimlerinde yatırım projeleri için sermaye hibelerinin kullanılmasına ilişkin Programın bugünkü tanıtımında belediye başkanlarıyla birlikte kültürün önemli olduğunu ve yerel topluluğa büyük ekonomik faydalar sağlayabilecek bir endüstri olarak giderek daha fazla tanındığını vurguladı.

Sözleşmelerin imzalanması sırasında hazır bulunan belediye başkanlarına kültürel projelerin başarılı ve verimli bir şekilde hayata geçirilmesini dileyen Kültür Bakanı, şunları vurguladı:

“Kültürün bu boyutunun farkındalığı ve kullanımı bizim için de tükenmez bir fırsat. Kültürün kaçınılmaz olarak dahil olduğu bu küreselleşme dünyasında yerel kültürel kimlik, görünürlüğü için akıllıca mücadele etmek zorundadır. Gelin bu konuda ona birlikte yardımcı olalım.”

Hükümet ve Kültür Bakanlığı’nın, yerel kültürün ihtiyaçlarını bildikleri ve tanıdıklarına dair açık bir mesaj verdiklerini ve bu nedenle somut mali yardım sağladıklarını, bu sayede yerel kalkınmanın kalitesine ve kültür politikalarının eşit şekilde uygulanmasına ortaklaşa katkıda bulunduğumuza dikkat çeken Stoyçevska, “”Bu yıl, bu amaçla bütçeyi 10 milyon dinar artırdık ve amacımız belediyelere verilen desteği her yıl artırmaktır.” dedi.

Read Previous

Yunanistan’da çiftçiler, eylemlerine devam ediyor

Read Next

BM’den İsrail’in gazetecileri hedef almasına tepki