Kuzey Makedonya Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi, turizm sezonunun başarılı geçtiğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi, 27 Eylül Dünya Turizm Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada turizmin beklenen sonuçları verdiğini belirtti.

Kovid-19 salgını döneminde verilen yerli turizm kuponlarının yerli turistleri çektiğini ifade eden Bekteşi, güvenliğin yabancı konuklara önemli katkı sağladığını ifade etti.

Ülkenin dijitalleşmesi ve çekici bir destinasyon olarak tanıtılması turizm alanında öncelikli faaliyetler arasında yer alacağını kaydeden Bekteşi, “Dünya çapında turizm en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. Devlet somut önlem ve faaliyetlerle destekledi. Tüm göstergelere göre bu yıl beklenen sonuçlara ulaşıldı. Rakamlar göz önüne alındığında, önlemler görünür sonuçlar vermiştir. Ocak – Temmuz 2021 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre turist sayısı yüzde 56,6 arttı veya bir milyonun üzerinde gece geçiren 320.000 turist kaydedildi.” değerlendirmesinde bulundu.

Bekteşi, tamamı önümüzdeki veya en geç iki hafta içinde ödenecek teşviklerin yanı sıra, krizi aşmak için doğrudan hibelerin de bulunduğunun altını çizdi.

Önceki Haber

Enerji Düzenleme Komisyonu bu gece yarısından itibaren akaryakıtta fiyatların güncellendiğini duyurdu

Sonraki Haber

Karadağ’da 15. Uluslararası Kitap ve Eğitim Fuarı açıldı