Bekteşi: Sert bir kış beklense de elektrik enerjisinde kısıtlamalar olmayacak

Kuzey Makedonya Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi, sert bir kış olması beklense de elektrik kullanımında kısıtlamaların olmayacağını söyledi.

Ohri’deki MEF Enerji Forumu’na katılan Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi, elektrik kısıtlaması olmayacağını ancak enerji krizi nedeniyle sadece Kuzey Makedonya için değil, bölge ve dünya için de zor bir kış olacağını söyledi.

Kısıtlamalardan kaçınmak için üretimi artırmaya yönelik hazırlıkların yapıldığını kaydeden Bekteşi, “Üretimi artırmak için tüm hazırlıklar ESM tarafından ayrı ayrı yapılıyor ve sundukları plana göre üretimi artırılmıştır. Fiyatlar açısından en büyük yük, havuzları ısıtanlara, faturalarını ödeme imkanına sahip olanlara, ülkede ortalama 100 hanenin ayda harcadığı kadar harcama yapanlara düşecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Bekteşi, “Ortalama vatandaşlar, tüm parametrelere ve ihtiyaçlarına göre ortalama harcama yapanlar kısmında, blok tarifelerin getirilmesiyle onlar için daha küçük faturalar olabilir. Elbette hepimiz mümkün olduğunca fazla elektrik tasarrufu yapmaya çalışma konusunda bilinçli ve kararlı olmalıyız çünkü bu sadece Kuzey Makedonya’daki bir kriz değil, bu küresel bir kriz.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

“ESM vatandaşlara piyasa fiyatından elektrik satsaydı zam % 150 olurdu”

Read Next

Fransa’nın teklifi K. Makedonya Hükümeti’ne ulaştı