Kuzey Makedonya Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi, ülkedeki eneri kriziyle ilgili yaptığı açıklamada elektrike kısıtlamanın olmayacağını söyledi.

Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi, Sitel TV’de katıldığı programda enerjide kriz durumu ilan edilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, enerji krizinin ilan edilmesinin, elektrikte kısıtlama olacağı anlamına gelmediğini ve bu tür önlemlerin alınamayacağını belirtti.

Bekteşi, “Şu anda elimizdeki tüm verilere göre, elektrik arzında bir sorun yok, kriz elektrik borsalarındaki büyük fiyat şoklarından kaynaklanıyor, bu nedenle Hükümetten bir sonraki olağan oturumda bir enerji krizi ilan etmesini isteyeceğiz.” diye konuştu.

Şu anda elektrik üretimi için tüm yerli kapasiteleri devreye sokmak için çalıştıklarını kaydeden Bekteşi, böylece fiyat artışı, yani haneler ve küçük tüketiciler için elektrik fiyatlarında artış olmayacağını ifade etti.

Bekteşi, elektrikte KDV’nin düşürülmesi ve enerji yoksulluğu programı gibi fiyat şoklarını önlemek için şimdiden önlemler alındığını hatırlattı.

Önceki Haber

AB ilaç ajansı Merck’in Kovid-19 ilacının acil durumlarda kullanılmasını önerdi

Sonraki Haber

Güney Kıbrıs Meclis Başkanı, Sırbistan parlamentosunda Kosova’yı tanımayacaklarını yineledi