Becirovic: Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesine bizzat katkı sağlayacağım

Bosna Hersek’te 2 Ekim’de yapılan genel seçimlerde Devlet Başkanlığı Konseyinin yeni Boşnak üyesi seçilen Denis Becirovic, görev süresi boyunca Türkiye ile ikili ilişkilerin geliştirilmesi için gayret göstereceğini ifade etti.

Görevi kasım ayında devralacak olan Becirovic, Klix.ba’ya verdiği röportajda diğer ülkelerle iş birliği ve dış politika önceliklerinden bahsetti.

Bartın’da yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden işçilerin aileleri ve Türk halkına başsağlığı dileyen Becirovic, Bosna Hersek’in bu zor günlerde Türkiye ile dayanışma içerisinde olmasının büyük önem arz ettiğini söyledi.

Türkiye’nin, önemli bir dış politika ortağı olduğuna işaret eden Becirovic, “Kasım ayında görevi devraldıktan sonra halkımız, Türkiye ile yapıcı ve dostane ilişkilerimizin güçlendirileceğini görecek. Şahsi fikrim, dost ülkelerle ekonomi, siyasi ve diğer alanlardaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve mümkün olan alanlarda yeni ilişkilerin kurulması yönünde.” diye konuştu.

Becirovic, Bosna Hersek’in stratejik hedeflerinden birinin NATO üyeliği olduğunun altını çizerek, “Türkiye bölgesel bir güç ve NATO’nun önemli bir üyesi. En kısa sürede NATO üyesi olmamız konusunda yardımcı olmaya devam edeceği konusunda şüphem yok.” dedi.

Türkiye ile iş birliği ve ilişkilerin ekonomik alana daha çok yansıması gerektiğini kaydeden Becirovic, yeni yatırımların her iki tarafın da lehine olacağını ifade etti.

İki ülkenin tarihi ilişkilere sahip olduğuna dikkati çeken Becirovic, “Türkiye, Bosna Hersek’e karşı duyarlı, büyük bir ülke, aramızda tarihi, kültürel ve beşeri bağlar var. Türkiye’nin ülkemizdeki rolü büyük, zira Barış Uygulama Konseyi’nin (PIC) bir üyesi olarak Bosna Hersek’in dostu olduğunu kanıtlamış bir ülke. Kaliteli ikili ilişkilerin büyük önem arz ettiği bu dost ülke ile ilişkilerin her alanda geliştirilmesi, Bosna Hersek’in çıkarına olacaktır. Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesine bizzat katkı sağlayacağım.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Yunanistan tatbikatlara yedek askerleri de çağırmaya başladı

Read Next

İsveç Başbakanı Kristersson: Türkiye ile NATO anlaşmasına bağlıyız