Becirovic: İsrail ve Filistin arasında yaşananları derin endişeyle takip ediyorum

Bosna Hersek’te bugün yapılan genel seçimlerde, devletin en üst mevkisi olan Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyeliğine seçilen Denis Becirovic zafer konuşmasını yaptı. ( Samır Jordamovıc – Anadolu Ajansı )

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e 7 Ekim’de başlattığı saldırının ardından bazı ülkelerin gelişmelere tepkisi sürüyor.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Denis Becirovic, İsrail ve Filistin arasında yaşananları derin endişeyle takip ettiğini ifade ederek, “Şiddettin her türlüsünü, özellikle de sivillerin zarar gördüğü şiddeti kınıyorum. Barış hepimizin koruması gereken evrensel bir değer.” dedi.

Bosna Hersek’in dış politikasının barış, diyalog, eşitlik, egemenlik, toprak bütünlüğü ve hukukun üstünlüğü gibi ilkeleri baz aldığını aktaran Becirovic, “Bu bağlamda, sorunların çözümünde güç kullanılmasını da şiddetle kınıyorum. Bosna Hersek, mevcut çatışmalardan önce de İsrail ve Filistin’e barış çağrısında bulunmuştu. Bu çağrımızı bir kez daha yineliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic de son yaşananların İsrail ve Filistin arasında kalıcı barışın sağlanmasının “zorunluluk” haline geldiğinin bir göstergesi olduğuna işaret ederek, şiddettin her türlüsünü kınadıklarını belirtti.


Kaynak: AA

Read Previous

Priştine Veternik Camisi hizmete açıldı

Read Next

Türkiye, Kosova Gücü’nün komutasını devralmaya hazırlanıyor