Becirovic: Dodik’in tehditlerinden korkmuyoruz

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Denis Becirovic, ülkedeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Başkanı Milorad Dodik’in ayrılıkçı söylem ve tehditlerinin kendilerini korkutmadığını söyledi.

Devlet Başkanlığı Konseyinin Hırvat üyesi Zeljko Komsic, Becirovic ve entite ile devlet düzeyindeki Boşnak partilerinin devlete ait taşınmaz mülkler hakkında ortak açıklama yayınlaması üzerine değerlendirmede bulunan Becirovic, “Söz konusu açıklama ile, Bosna Hersek’i ilgilendiren en önemli meselelerden biri hakkında sorumlu bir tavır sergilediğimizi düşünüyorum. Ortak açıklamamız, Bosna Hersek’e ait taşınmaz mülklerin pazarlık meselesi olmadığının net bir göstergesidir.” diye konuştu.

Devlet ve taşınmaz mülklerin korunması için tüm hukuki ve siyasi araçların seferber edileceğini anımsatan Becirovic, “Dodik’in ültimatom ve tehditlerinden korkmuyoruz. Kimsenin Dayton Barış Anlaşmasını ve Anayasa Mahkemesinin kararlarını sorgulamaya hakkı yoktur.” dedi.

Boşnak lider, ayrılıkçı siyasetçilerin hayal dünyasında yaşadığına işaret ederek, Dayton karşıtı siyasetin en çok bu siyaseti izleyenlere zarar vereceğini ifade etti.

Taşınmaz mülkelerin Bosna Hersek devletinin, bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğünü yansıttığının altını çizen Becirovic, “Yetkili makamlar devleti ve devlete ait taşınmaz mülkleri korumakla yükümlüdür. Bu yükümlülük, Dayton Barış Anlaşması, Bosna Hersek Anayasası, Bosna Hersek kanunları ve Anayasa Mahkemesi’nin kararlarıyla belirlenmiştir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

AB, orman tahribatına neden olan ürünleri yasaklayacak

Read Next

Bayram namazı kaçta kılınacak?