BEAU Biden’in ismi Kosova’da yaşatılacak

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kosova ziyareti kapsamında, geçen yıl kanserden hayatını kaybeden oğlu Beau Biden’in adının Ferizaj-Gilan arasındaki karayoluna verilmesi dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Kosova’da görev yapan Barış Gücü (KFOR) askeri kampı Bondsteel’in yakınlarında, Kosova hükümetince düzenlenen törene Biden ailesinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Başbakan İsa Mustafa, bakanlar, milletvekilleri, büyükelçiler ve diğer davetliler katıldı.

Biden konuşmasında, oğlu ile birlikte 2001 yılında yaptığı Kosova ziyaretinde Bondsteel’deki kampı ziyaret ettiklerini anımsattı.

Geçen yıl hayatını kaybeden oğlunun sözlerinden alıntı yapan Biden, hukukun üstünlüğünün tüm insanların eşitliği ilkesine dayalı olduğunu, hiç kimsenin hukukun üstünde ya da altında yer alamayacağını ve bunun sadece insanlar için değil, kurum ve yargı için de geçerli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Thaçi de ülke olarak çözüm üretmeleri, komşularına dostluk sunmaları ve geçmişin sayfalarını kapatmaları gerektiğini vurguladı.

Thaçi, Biden ailesine hitaben şunları söyledi;

“Hayatını kaybeden oğlunuz Beau Biden’in isminin olduğu bu yerde şunu bildirmek istiyorum ki Kosova, ABD’nin tarihi bir başarısı ve mükemmelliğinin fenomenidir. ABD’ye her zaman minnettar olacağız ve her zaman iyi ilişkilere sahip olacağız. Şunu da belirtmek isterim ki sizin ve ailenizin çalışması sayesinde eşitlik ve fırsatların olduğu bir yer yaratıyoruz. İnanıyorum ki bunu beraber başaracağız.”

Başbakan Mustafa ise törende konuşmaktan onur duyduğunu belirterek, Beau Biden isminin, aynı değerleri paylaşan iki halkın dostluğu anlamına geldiğini söyledi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Üsküp’te Demokrasi Zaferi Fotoğraf Sergisi

Read Next

Sofya’da “Farklılıklarla Bir Arada Yaşamak” başlıklı fotoğraf sergisi açıldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *