BDİ’de parti içi huzursuzluk yükseliyor

Kuzey Makedonya’da Arnavut siyasi kanadında uzun yıllardır iktidarda bulunan Demokratik Bütünleşme Birliği’nde (BDİ) bir grup üst düzey yönetici Genel Başkan Ali Ahmeti’ye gönderdikleri açık mektup ile parti içindeki memnuniyetsizliklerini dile getirdi.

Demokratik Bütünleşme Birliği’nde (BDİ) içlerinde Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili İzet Meciti, mevcut ve eski belediye başkanları Visar Ganiu, Nevzat Beyta ve Blerim Beceti’nin de bulunduğu bir grup üst düzey yönetici Genel Başkan Ali Ahmeti’ye gönderdikleri açık mektup ile parti içindeki memnuniyetsizliklerini ve taleplerini dile getirdi.

Genel Başkan Ali Ahmeti’den siyasi ve kanuni yetkisini kullanarak parti birliğini korumaya yönelik bir çözüm bulunması talep edilen mektupta, yasal parti organlarının işlevselliğini kaybettiğini, siyasi karar almanın bireyselleştiğini, parti tabanlarıyla tartışma ve istişare yapılmadığını iddia etti.

 Birinci Başbakan Yardımcısı ve Siyasi Sistem ve Topluluklar Arası İlişkiler Bakanı Artan Grubi’ye yönelik doğrudan ithamların yer aldığı metinde, “Kadro seçimleri Artan Grubi’nin bireysel ayrıcalığına dönüştü. Yaklaşık iki yıldır Hükümetin çalışmaları ve siyasi program hakkında herhangi bir rapor yok. BDİ’nin örgütsel yaşamının çalışmaması nedeniyle parti desteğinde bir düşüş olduğunu görüyoruz (Kalkandelen’deki son seçimler!). Artan Grubi’nin başkanlığındaki yürütme erkinin kibirli ve amatör tavrı, yapıların ve seçmenlerin memnuniyetsizliğine, isyanına ve edilgenliğine neden oldu.” ifadelerine yer verildi.

Bildiriye imza atan üst düzey yöneticiler parti lideri Ali Ahmeti’nin parti birliğini korumasını, durumu aşmak için bir parti içi tartışma açmasını, aynı zamanda yürütme erki sahiplerinden hesap verebilirlik ve sorumluluk vermesini talep etti.

Read Previous

Kosova’da yayınlanan “Türkçem” Dergisi’nin 260. sayısı çıktı

Read Next

Putin’in seferberlik kararından sonra Ruslar Sırbistan’a akın etti