Batı Trakyalı yazar Hüseyin Mehmet’in öykü kitabı yayımlandı

Öyküleri Batı Trakya’daki Fiyaka Dergisi başta olmak üzere birçok farklı dergilerde yayımlanan Hüseyin Mehmet’in öykü kitabı “Kalanlara” başlığıyla Uzam yayınları tarafından yayımlandı. 

Kitabın tanıtım yazısında şu ifadelere yer verildi:

“Sesin, söyleyişin, tınının izini sürüyor; bu izleğin söyleyiş güzelliğini duyumsatıyor Kalanlara. Bu yüzden kitap, sesimizde gizlenen kimliği kuşaklar boyu taşıyacak.

Naif öykü kişilerinin zaman zaman gürlek bir naraya dönüşen iç konuşmaları, mekânın keskin bir dikkatle sıra dışılaşması, zamanın tarihe çarpar gibi Rodop Dağları’nda yankılanışı, yaşananla kurgu arasındaki ayrımın yitimi… Ama hep harften mi, heceden mi oluştuğunu bilmeyen fakat yine de büyüyünce kelime olmak isteyen sıra dışı kahramanların dilin, kültürün ahengine tutunma çabaları ‘simsiyah bir teselli olur belki kalanlara’.

Edebiyat okurlarının merakla ve zevkle okuyacağı bu kitap dolayısıyla yazarını tebrik ediyoruz.”

– Hüseyin Mehmet kimdir?

Hüseyin Mehmet, Gümülcine’de (Batı Trakya) doğdu. Ortaokul ve lise öğrenimini Bursa’da; lisansını Konya Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamladı. “Batı Trakya’da Yayımlanan Çocuk Dergileri Üzerine Bir Araştırma” adlı teziyle yüksek lisansını Trakya Üniversitesinde tamamladı. Hâlen aynı üniversitede “Balkan Çalışmaları” alanında doktorasına devam ediyor.

Batı Trakya’da yayımlanan Fiyaka ve Saklambaç dergilerinin yayın yönetmenliğini sürdüren Mehmet’in yazılarıyla öyküleri Mahalle Mektebi, Yedi İklim, Bir Nokta, Fiyaka, Bağlar ve Yitik Söz dergilerinde yayımlandı. Gümülcine’de yaşayan yazar, iki çocuk babası.

Read Previous

Bosna Hersek Mahkemesi, Bosnalı Sırp lider Dodik hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti

Read Next

Sel felaketiyle mücadele eden Yunanistan’da çalışmalar sürüyor