Batı Trakyalı bilim adamı Türkiye’de ödüle layık görüldü

Gebze Teknik Üniversitesi’nde görev yapan ve aslen Batı Trakyalı olan Prof. Dr. Erhan Abdullah TÜBA-GEBİP Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı ödülüne layık görüldü.

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yürütülen; TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri, TÜBA-GEBİP Ödülü (Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı) ve TÜBA-TESEP Ödülü’nden (Bilimsel Telif Eser) oluşan “TÜBA Ödülleri” sahiplerini buldu. Ödül alanlar arasında Batı Trakyalı Prof. Dr. Erhan Abdullah da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Ödülleri Töreni’ndeki konuşmasında, Türkiye’nin en saygın bilim ödülleri töreni olan TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde, bilim insanlarını ve değerli misafirleri milletin evinde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Bu mekânda bugün, ilme ömrünü adamış bilim insanlarını, çığır açıcı işlere imza atacak genç araştırmacıları ağırlamak da bizi bir başka sevindiriyor, bir başka gururlandırıyor. Her yıl TÜBİTAK ve TÜBA Bilim ödüllerinin sahipleriyle burada buluşarak, artık bir geleneği de iyice yerleştirdiğimize inanıyorum.” diye konuştu.

Bu yıl 66 bilim insanının yaptıkları çığır-açıcı çalışmalarla, TÜBİTAK ve TÜBA ödüllerine layık görüldüğünü belirten  Erdoğan, “Bugün TÜBİTAK Bilim Ödülünü 3, TÜBİTAK Teşvik Ödülünü ise 14 bilim insanımıza takdim edeceğiz. Aynı şekilde 3 bilim insanımıza TÜBA Uluslararası Akademi Ödülü, 37 üstün başarılı genç araştırmacımıza da TÜBA-GEBİP ödülü vereceğiz. Bilimsel Telif Eser Ödülleri Programı kapsamında ise 9 Türkçe bilimsel telif eser, TÜBA-TESEP Ödüllerini alacak” dedi.

TÜBİTAK ve TÜBA bilim ödüllerini alan bilim insanlarının her birinin, kendi disiplinlerinde seçkin çalışmalar gerçekleştiren, bilime uluslararası düzeyde katkıda bulunmuş isimler olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ödül alan bilim insanlarımızın, yaklaşık üçte birine tekabül eden, 21’inin kadın olması, bizim için ayrı bir gurur vesilesidir. 2021 TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nin bilim camiasına hayırlı olmasını diliyor, ödül alan bilim insanlarımızı tebrik ediyorum.” diye konuştu.

TRT’den 28 Aralık Cuma akşamı canlı olarak verilen Türkiye Bilimler Akademisi’nin Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri Programı (GEBİP) töreni Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşti. Ödüllerin tümü 28 Aralık 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen TÜBA-TÜBİTAK Bilim Ödülleri Töreni’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sahiplerine tevdi edildi.

Gebze Teknik Üniversitesi’nde görev yapan ve aslen Batı Trakyalı olan Prof. Dr. Erhan Abdullah T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ödül alanlar arasında yer aldı. Prof. Dr. Erhan Abdullah mühendislik bilimleri kategorisinde “görüntü işleme” alanında ödüle layık görüldü.

Read Previous

Şahin ve Türeci’nin resimlerinin Avro banknotların üzerine basılması önerildi

Read Next

Arnavutluk Başbakanı Rama’dan “Kuzey Makedonya’dan ayrılma” açıklaması