Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,”Batı Trakya’da Türk azınlığın seçtiği müftüler namaz kıldırdığı için ceza aldı. Oradaki Türk azınlık, Türk adını da kullanamıyor” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye’de yayın yapan NTV canlı yayınına katılarak sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Esasen dini azınlıkların hakları konusunda sadece bize değil,  dünyaya ders verecek en son ülkelerden biri Yunanistan. Avrupa’da camisi olmayan tek başkent Atina. Selanik’te sürekli  açık bir cami yoktur. Batı Trakya’da Türk azınlıkların seçtiği müftüler namaz kıldırdığı için ceza aldı. Oradaki Türk azınlık, Türk adını da kullanamıyor. Yunanistan bu konuda üç kere mahkum edildi.

Yunanistan’ın İtalya ile imzaladığı MEB anlaşmasına gelecek olursa, İyon Denizi’nde olduğu için bizi  ilgilendiren bir durum yok. Bu anlaşma esasen, gerçekleri görme  bakımından çok anlamlı bir anlaşmadır. Yunanistan bugüne kadar adaların hatta kayaların ana kara gibi kabul edilmesini istiyordu. Kendi anakarasına uzak adaların tam yetkinliği olamaz. Ege’de Akdeniz’de bizim savunduğumuzu Yunanistan, İtalya’yla yaptığı anlaşmada kabul etmiş.”

 

Milletgazetesi.gr

Önceki Haber

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 7 milyon 619 bini geçti

Sonraki Haber

Kosova’da Kurtuluş Günü vesilesiyle mecliste tören düzenlendi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 − four =