Batı Trakya’da Okul Bırakma Oranları Endişe Verici

Yunanistan Eğitim Bakanlığı’nın okul bırakma ve terki ile ilgili yayınladığı verilere göre Batı Trakya’nın Rodop ve İskeçe (Xanthi) illerinde okul bırakma oranları endişe verici boyutlarda.

Eğitim Bakanlığı, son yıllarda endişe verici boyutlara ve yüksek oranlara ulaşan okul terki konusunu gündemine alıyor.

Son 4 yılda Yunanistan’da 16 binin üzerinde öğrencinin ilkokulu terk ettiği istatistiklere yansırken, sadece geçen yıl 1.130 çocuk muhtemelen iş bulmak için yurtdışına giden ailelerini takip ederek Yunan okullarını terk etti. Eğitim Politikası Enstitüsü’nün kararıyla okul terkleri konusunu kayıt altına alacak ve bu sorunla mücadele edilmesi için çalışmalar hazırlayacak bir çalışma grubu oluşturulacak.

Gerek yabancı ülkelerdeki tecrübeye dayanarak gerekse de Yunan eğitim sisteminden yardım alınarak sorunun önlenmesi için faaliyet ve müdahalelerin önerilmesi için çalışma yapılacak. Projenin ESPA 2014-2020 programından finanse edilmesi bekleniyor.

Batı Trakya’da sorun büyük

Okulu en çok terk eden öğrencilerin Batı Attiki, Ahayia, Atina I Bölge, Batı Selanik, İraklio (Girit), İskeçe, Magnisia ve Rodop bölgeleri yer alıyor. 2010-2011 yılında toplam 3.417 çocuk okulu terk ederken, 2011-2012 yılında 3.646, 2012-2013 yılında 4.860 ve 2013-2014 yılında 4.502 çocuğun okulu terk ettiği görülüyor. Son dört yılda Yunanistan’da okulları terk eden çocuk sayısı resmi rakamlara göre 16.425.

Kaynak: Azınlıkça

Read Previous

Zaev: “Makedonya’nın Kurtuluşu İçin Ortak Platformda Buluşalım”

Read Next

Davos Zirvesi Başlıyor, Makedonya’dan Temsilci Yok

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *