Batı Trakya’da “İlk Yardım” paneli düzenlendi

Batı Trakya İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (BİHLİMDER)’de buluşmalar devam ediyor.

BİHLİMDER, toplumu bilgilendirmeye yönelik faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. 8 Aralık Cumartesi akşamı “İlk Yardım” konulu paneli düzenledi.

BİHLİMDER Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panelde travma ve yaralanmalarda yapılması gerek ilk yardımlar hakkında Travmatoloji ve Ortopedi Uzmanı Dr. Ahmet Kasap, kalp krizinde yapılması gereken ilk yardımlarla ile ilgili ise Kardiyoloji Uzmanı Dr. Yasin Musa konuşma yaptı.

Panelin başlangıcında BİHLİMDER Başkanı Mehmet Emin Ahmet yaptığı konuşmada katılımcıları bilgilendirecek doktorlara ve panele katılanlara teşekkür etti.

Başkan, konuşmasında, “BİHLİMDER Buluşmaları ana başlığında bu akşam yine birlikteyiz. Önemli bir konu. Bizim uzmanlık alanımızın dışında uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir konu. Konu ile ilgili herhangi bir söz söyleme yanlışlığına düşmeyelim. Çünkü bilim insanlarını dinleyeceğiz. Bu akşam arkadaşlarımızdan konuyla ilgili günlük hayatta karşılaştığımız hepimizin başına gelen çok anlık durumlarda karşılaştığımız genel bilgilendirme hepimiz için gereklidir” dedi.

Panele iştirak eden Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu da selamlama konuşması yaptı.

Başkonsolos Ömeroğlu, “Herkese iyi akşamlar diliyoruz. Beni davet ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Verilecek olan panel benim de ilgimi çekti. Onun için bu panele gelmek istedim. Çünkü evde iki küçük çocuğum var ve amatör olarak sporla ilgileniyorum. Dolayısıyla travmada yaralanma durumları ile sık olmasa da arada karşılaşıyoruz. Bilgi sahibi olmakta fayda var diye düşündüm. Bu yararlı etkinliğe katıldığınız için sizlere de teşekkür ediyorum. Etkinliği düzenleyen BİHLİMDER’e de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Panelde katılımcıları ilk bilgilendiren Ortopedi Uzmanı Dr. Ahmet Kasap oldu. Kasap, konuşmasında ilk yardımın ne olduğu ve önemi hakkında bahsetti. Daha sonra travma ve yaralanmalarda yapılması gereken ilk yardımları alt başlıklar halinde anlattı. Yardımların hangi durumlarda nasıl yapılacağını, yardım edecek kişilerin yaralılara nasıl müdahale etmeleri, hangi önemli noktalara dikkat etmeleri gerektiği konularında katılımcıları slayt gösterisiyle bilgilendirdi.

Panelin ikinci bölümünde ise katılımcılara Kardiyoloji Uzmanı Dr. Yasin Musa konuşma yaptı. Musa, konuşmasında kalp krizi geçiren insanların nasıl davranması gerektiği, kalp krizi belirtilerin neler olduğunu, kalp krizi geçiren insanlara nasıl müdahale edilmesi gerektiği, hangi durumlarda hangi yöntemlerin uygulanması gerektiği, kalp masajının ne zaman yapılması gerektiği, yaş oranlara göre yani küçük çocuklara, orta yaşlılara ve yaşlılara nasıl kalp mesajı yapılması gerektiği ve kalp krizi ile ilgili daha bir çok konuda katılımcıları detaylı şekilde bilgilendirdi.

 

 

milletgazetesi.gr

Read Previous

Sırbistan Cumhurbaşkanı ve Hükümet, Belgrad’da Protesto Ediliyor

Read Next

Hırvat yazar Sojat: Osmanlılar yakıp yıkmadı, ihya etti

One Comment

  • The assignment submission period was over and I was nervous, baccaratcommunity and I am very happy to see your post just in time and it was a great help. Thank you ! Leave your blog address below. Please visit me anytime.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *