Batı Trakya’da DEB Partisi’nin yeni büroları saldırıya uğradı

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın tek siyasi organı olan Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin yeni büroları saldırıya uğradı. Gece yarısı kimliği belirsiz faşist zihniyetliler tarafından yapılan saldırıda büroların camları kırıldı, duvarlara yazılar yazıldı ve merhum lider Sadık Ahmet’in kaza yaptığı araba çalındı.

DEB Partisi’nin Gümülcine’de Kozluköy yolunda kiraladığı yeni binadaki bürolar saldırıya uğradı. Dün gece yapılan saldırı sabah saatlerinde fark edildi. Yapılan çirkin ve nefret içeren saldırı bu sabah saat 09:00’da DEB Partisi Genel Başkan Başdanışmanı Aydın Ahmet tarafından fark edildi.

Yeni binaya saldırı yapıldığını gören Aydın Ahmet, parti başkanı Mustafa Ali Çavuş’u arayarak konu hakkında kendisini bilgilendirdi. Olay yerine gelen Ali Çavuş yeni binada bürolarda saldırganlar tarafından verilen zararı danışmanı ile birlikte inceledi. Ardından saldırıyla ilgili Gümülcine Emniyet Müdürlüğü bilgilendirildi. Olay yerine gelen polisler, incemelerde bulundular, parmak izi aradılar. İncelemeler sırasında önemli denilebilecek bir delile de ulaşıldığı belirtildi.

Saldırıları yapanlardan biri olay yerinde anahtarını düşürmüş. Anahtarlar yapılan çirkin saldırıyı başka birine yüklemek için bilerek mi bırakıldığı yoksa koşarken mi düşürüldüğü bilinmiyor. Polisler anahtarlara el koydular.

deb-06

Yapılan incelemeler sonucunda çirkin saldırıyı yapan kimliği belirsiz faşistlerin kısa süre önce kiralanan binada ön büroların camlarını kırdıkları, duvarlara “ οι φρουρoι της θρακης” (Trakya’nın muhafızları) yazılarını yazdıkları ve en önemlisi yeni binada sergilenmek üzere İskeçe’den getirilen merhum lider Dr. Sadık Ahmet’in kaza yaptığı arabanın çalındığı anlaşıldı.

deb-05

Polisler incelemelerini yapıp rapor tuttuktan sonra DEB Başkanı Mustafa Ali Çavuş ve saldırıyı fark eden Danışman Aydın Ahmet Gümülcine Emniyeti’ne giderek ifade verdiler. Emniyetten saldırıyı yaparak bölgenin barışına ve huzuruna zarar veren kişi veya kişilerin biran önce bulunmalarını ve adalete teslim edilmelerini talep ettiler.

T.C. Dışişleri Bakanlığı’ndan DEB saldırısı hakkında açıklama

Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri bakanlığı tarafından Dostluk- Eşitlik-Barış Partisi Genel Merkezine Yapılan Saldırı hakkında açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Batı Trakya Türk Azınlığının siyasi hayatında önemli bir yeri bulunan Dostluk-Eşitlik-Barış (DEB) Partisi’nin Gümülcine’ye yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunan merkez binasına dün gece kimliği henüz belirlenemeyen kişiler tarafından saldırı düzenlendiği üzüntüyle öğrenilmiştir.

Binada sergilenen, DEB Kurucu Başkanı ve Batı Trakya Türk Azınlığının merhum lideri Dr. Sadık Ahmet’in 1995 yılında hayatını kaybettiği aracın da çalındığı bu menfur olayın en kısa zamanda aydınlığa kavuşturulmasını temenni ediyoruz. Bunun için Yunanistan makamları nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmaktadır.”

Sosyal medyadan da birçok kişi ve kurum tepkilerini dile getirdi.

Kaynak: http://www.milletgazetesi.gr/

Read Previous

Miyalkov’un Bugün Komisyon’da İfade Vermesi Bekleniyor

Read Next

Putin’in Türkiye’ye yönelik adımları Rusya’nın zararına

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *