Batı Trakya’da “Cuma Saati” Yasağı Şimdilik Ertelendi

Batı Trakya’daki azınlık okullarında Cuma günleri Cuma namazı saatine kadar derslerin tamamlanması uygulamasını iptal eden karar geri çekildi.

Doğu Makedonya Trakya Eyalet Müdürü Panayotis Keramaris, 20 Ekim Salı günü Gümülcine’den yayın yapan Hronos radyosuna yaptığı açıklamada, Cuma saatine kadar derslere son veren uygulamanın iptal edilmesini öngören kararı, geçici bir süreliğine geri aldığını duyurdu.

Eyalet müdürü Keramaris, kararın geri alındığını belirterek, yeni uygulamanın hayata geçirilmesi için geç kalındığını söyledi. Keramaris, “Benim hiç kimsenin ibadet özgürlüğüne kısıtlama getirmek gibi bir niyetim yok. Bu karardan sonra bir konu çıktı ortaya. Bakanlıkla da konuştuktan sonra ve bazı açıklamalar yapıldıktan sonra sözkonusu kararın ertelenmesini kararlaştırdık.” diye konuştu.

Milletvekili İlhan Ahmet soru önergesi yatırmıştı

Yeni uygulamayla ilgili olarak meclis soru önergesi sunan Rodop POTAMİ Partisi Milletvekili İlhan Ahmet, konuyla ilgili olarak basına gönderdiği açıklamada yeni uygulamanın geçici olarak ertelenmesi değil, tamamen iptal edilmesi gerektiğini belirtti.

İlhan Ahmet’in açıklaması şöyle:

“SİRİZA-Anel hükümetinin Cuma namazı yasağını sunmuş olduğum soru önergesi ve toplumsal baskı sonucu GEÇİÇİ olarak askıya aldığını öğreniyorum. Ηer ne kadar, ibadet yasağının geçici olarak kaldırılması sorunu çözmese de, temsil ettiğim toplumum adına temkinli olarak tatmin olduğumu ifade etmek isterim.

Cuma namazını eda etme yasağı getiren idari kararın geçici olarak durdurulmasının değil de kararın tamamen iptal edilmesine kadar konunun takipçisi olacağımı belirtmek isterim. Her konuda olduğu gibi bu konuda da azınlığımızın hak ve hukukunu savunmaya ve takip etmeye devam edeceğimi tüm çevrelere bir kez daha hatırlatmak isterim.”

Kaynak: www.milletgazetesi.gr

Read Previous

Günün Fotoğrafı

Read Next

Çevreyolu Kapalı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *