Batı Trakya’da yaşayan Müslüman Türkler 22 Mayıs Cuma günü 9 hafta aradan sonra Cuma namazına kavuşmanın sevincini yaşadı.

Tüm dünyada olduğu gibi Yunanistan’da da koronavirüs sebebiyle ibadethaneler uzun müddet kapalı kaldı. Yunanistan’da uygulanan sıkı tedbirler neticesinde birçok alanda olduğu gibi ibadethaneler de bazı kurallara riayet edilerek açılmaya başlandı. 17 Mayıs Pazar günü Yunanistan’da tüm ibadethaneler kapılarını açtı. Batı Trakya’da yaşayan Müslüman Türkler de 22 Mayıs Cuma günü 9 hafta aradan sonra Cuma namazına kavuşmanın sevincini yaşadı.

Batı Trakya Müslüman Türkleri 9 hafta aradan sonra Cuma namazı kılmanın sevincini yaşarken, tedbirlere de tam olarak riayet edildiği görüldü. Cuma namazına ileri yaşta olanların ve çocukların katılmadığı görüldü. Camiye gelenlerin gerekli mesafe kurallarına riayet ettiği, herkesin evinden seccadesini getirdiği ve maske taktığı görüldü.

24 Mayıs Pazar günü kılınacak bayram namazı için de din görevlileri ve mütevelli heyetleri son uyarılırını yaptılar ve cemaate gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür ettiler. Bayram namazlarının da Batı Trakya genelinde kurallara riayet edilerek herhangi bir sorun yaşanmadan kılınması beklenmektedir.

 

 

Kaynak: Milletgazetesi.gr

Önceki Haber

Kosova’da vaka sayısı 1.025’e yükseldi

Sonraki Haber

Bulgaristan’da Ramazan Bayramı namazı açık alanlarda kılınacak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ten + four =